Tesne pred začiatkom olympijských hier v Brazílskom Riu sa na povrch dostáva prostá otázka – majú vôbec tieto hry budúcnosť. Na prvý pohľad by sa dalo povedať, že táto mega udalosť je vo všeobecnosti vnímaná svojim okolím pozitívne, avšak nedávne udalosti spájané s nastávajúcimi hrami napovedajú práve naopak. Poďme sa na to pozrieť zbližša a pokúsiť sa odpovedať na túto otázku.

Olympijské hry, či už letné alebo zimné, sa konajú každé štyri roky vždy v inej krajine. Azda aj takéto dlhé časové rozpätie pridávalo týmto hrám v minulosti na popularite, keďže išlo o niečo špeciálne. Úloha hostiteľa je navyše pre mnohé krajiny veľkou poctou – veď počas trvania hier upúta na hosťujúcu krajinu pohľad väčšina sveta a to je pre krajinu reklama na nezaplatenie. Je tomu ale naozaj tak? Nasledujúci príklad hovorí niečo iné.

Pochybnosti zo strany hostiteľov

Organizátori hier sa v poslednom čase stretli s prekvapivým odmietnutím záujmu o hosťovanie olympijských hier od mnohých krajín. Napríklad, zimné hry konajúce sa v roku 2022 mali v počiatočnej fáze výberu deväť kandidátov, no situácia sa razom obrátila a začala rýchlo upadať. Oslo zmenilo svoj názor kvôli malej podpore zo strany verejnosti, Štokholm to isté. V Krakowe sa v referende v neprospech hosťovania jasne vyjadrilo takmer 70% ľudí a podobný scenár sa zopakoval aj v Mníchove a Davose. Barcelona s Quebecom odložili ponuku hosťovania do budúcnosti. Organizačnej komisii tak zostali na výber iba Kazachstan a Peking, ktorý to nakoniec aj vyhral. Treba však uznať, že preľudnený Peking nie je zrovna idylkou zimnej olympiády.

Niečo podobné sa neudialo iba pri organizovaní zimných hier. V 2015 pri nominácii na hostiteľa letných hier 2024 USA nominovalo Boston, ktorý neskôr rezignoval kvôli malej podpore verejnosti. Nemeckom navrhnutý Hamburg taktiež odstúpil po strate referenda. Torontu zabránili účasť ekonómovia, Taliansko sa usilovne snaží vynútiť referendum a v Rumunsku už zrealizované referendum neprekvapivo neprešlo. Zostávajúcimi kandidátmi sú teda už iba Budapešť, Los Angeles a Paríž. Už iba letmý pohľad naznačí, že vyvinuté západné krajiny v prípade referenda hosťovaniu vždy a bez výnimky zabránia.

olymp1

Spoločným menovateľom sa v mnohých prípadoch stali finančné pochybnosti celej udalosti. Veľa miest sa v minulosti kvôli hrám zadlžilo (Montrealu trvalo splatiť olympijský dlh 30 rokov!) a v časoch, keď sa lokality podieľajú s množstvom vlastných problémov a výziev sa budovanie nových nepotrebných areálov proste zdá ako plytvanie zdrojov.

Navrhované riešenie

Potenciálnym riešením sa črtá byť permanentná lokalita týchto hier. Sťahovanie hier každé štyri roky dávalo zmysel v minulosti, avšak v súčasnosti, keď väčšina ľudí pozerá hry na televíznych obrazovkách, to prestáva byť logické a hlavne ekonomické.

olymp2

Nie je pochýb o tom, že aj napriek súčasným výzvam sa olympijskej komisii podarí v blízkej budúcnosti tento problém vyriešiť. Teraz sa môžeme veselo sústrediť na hry v Riu – stávkové kancelárie na čele s bet365 už majú vybraných svojich kandidátov na výhru a čo Vy? Jedným z čerešničiek slovenskej reprezentačnej scény bude predstavenie Petra Sagana. Ten sa ocitne v netradičnej úlohe horského cyklistu a nie cestného. Držme jemu a ostatným reprezentantom palce a nech sa im podarí pozbierať čo najviac vzácnych kovov.