Príšerné informácie sa šíria internetom. Živé korytnačky, ryby a jašterice predávané ako kľúčenka, alebo náhrdelník v plastových obaloch. Nezáujem západných médií je zdrvujúci.

Kam až ľudstvo dokáže zájsť v túžbe po zisku, sme sa mohli presvedčiť už veľakrát. Ale že si to odnesú úbohé nevinné zvieratá, tak na to sa asi nedá zvyknúť.

[sociallocker]V posledných rokoch sa v médiách objavuje informácia, že na obchodnej ulici v Pekingu (Čína) si môžete zakúpiť netradičný suvenír. Živé korytnačky, ryby a jašterice uzatvorené do plastového obalu. Plávajú v bylinkovej tekutine mnohých farieb, stačí si len vybrať. Chcete kľúčenku či náhrdelník? Nie je problém. Zvieratá vám vraj vydržia 1-3 mesiace. A cena? Smiešnych 5 RBN (0,67€).

V Číne je možné snáď všetko. S takmer neexistujúcimi zákonmi na ochranu zvierat je tento obchod úplne legálny. Čo je však ešte žalostnejšie, túto informáciu v posledných rokoch prinieslo len pár západných médií.

Pred olympiádou v Pekingu v roku 2008, britský Sun informoval, že predajcovia zarábajú na predaji maskota olympijských hier. Rybka zatvorená v malom plastovom vrecku má len pár hodín života, kým sa jej minie vzduch. Kľúčenky majú úspech najmä u detí.

Ďalším médiom, ktoré sa venovalo krutostiam páchaných na zvieratách, boli správy v Dubaji v roku 2011. Predajca sa presunul do podzemnej stanice metra. Opäť predával kľúčenky s jednou korytnačkou alebo dvomi rybami. Tvrdil, že plávajú v bylinkovom roztoku bohatom na živiny, a tak môžu tieto živé tvory prežiť uzavreté v plastovom obale niekoľko mesiacov. Niektorí kupujúci investovali do tohto moderného suveníru, pretože verili, že im prináša šťastie. Iní mali viac empatie a chystali sa zvieratá vypustiť.

V tom istom mesiaci informoval novozélandský Herald o skupine aktivistov za práva zvierat, ktorých poburoval predaj kľúčeniek a náhrdelníkov so živými tvormi. Zdôraznil, že aj napriek tomu, že predajca ubezpečil kupujúcich, že zvieratá majú živiny na prežitie, do pár hodín sa udusia. Spustila sa aj internetová petícia za zákaz takýchto ozdôb. Avšak pre nedostatok zákonov na ochranu zvierat nič nezmohla. V Číne existoval len zákon na ochranu divých zvierat. Pokiaľ zviera nespadalo do tejto kategórie, nevzťahovali sa naň ani žiadne zákony. A tým pádom bol obchod s korytnačkami a rybami v plastových vreckách úplne legálny. Podobné informácie priniesla aj webová stránka rádia KTAR z Pheonixu, CNN či Global Times.

Tých pár médií, ktoré venovali priestor takejto forme týrania zvierat, je len chabou náplasťou na celkom zbytočnú stratu korytnačiek, rýb a jašteríc. Môžeme nedostatok záujmu médií a takmer žiadne zákony na ochranu zvierat v Číne považovať za neschodnú cestu pri pomoci týmto trpiacim tvorom? V súčasnosti nevieme povedať, ako sa tento obchod vyvíja, či sa ho podarilo zastaviť, alebo naďalej prekvitá. Ak sa však dozvieme niečo nové, budeme hneď informovať.

https://www.youtube.com/watch?v=PADBM4_gzng

Zdroj: snopes.com, globaltimes.cn | Foto: YouTube.com[/sociallocker]