Žijeme tu a mali by sme sa snažiť o to, aby tu žili aj naše deti, vnúčatá, vnúčatá našich pravnúčat a tak ďalej. Nejdeme tu písať o nejakou green deale alebo o nejakých cieľoch a víziach. Ale o tom, čo môže urobiť každý jeden z nás pre to, aby bola naša Zem, naša krajina, naše mesto, sídlisko či ulica lepším miestom pre život.

Ako sa hovorí, jednotlivec možno nedokáže zmeniť všetko, no treba začať od seba a je fajn aspoň môcť sám sebe povedať “niečo dobré pre Zem som urobil”. Čo napríklad?

 

Triediť odpad

Robia to mnohí, no niektorí stále na triedenie kašlú a dokedy sa nebude všetko zálohovať ako fľašky od piva, plechovky či PET fľaše, dovtedy bude niekto hádzať všetko do komunálu alebo ešte horšie, niečo naschvál tam, kde to nepatrí.

Zodvihnúť odpad

Niektorí sú prasatá, no vy nimi byť nemusíte. Nechceme od nikoho, aby separoval za celé sídlisko, no trebárs aj jeden zodvihnutý papier z trávy alebo jedna pohodená nádoba od prášku na pranie na zemi, ktorú za niekoho zodvidnete, je dobrým skutkom. Myšienka typu “nech si to uprace ten, kto to rozhádzal” je síce pravdivá, no prírode nepomôže.

Neznečistovať vodu či les

Ak už neurobíte nič navyše, aspoň urobte to, čo máte. Ak vám behom prechádzky po lese spadne nejaký odpad, zohnite sa preň a doneste ho domov alebo do nejakého blízkeho kontajneru. Rovnako tak nehádžte len tak zo srandy niečo do vody. Dobre, drevo alebo kameň, aby ste dieťaťu ukázali, čo pláva a čo nie, môžete.