Žijeme tu a mali by sme sa snažiť o to, aby tu žili aj naše deti, vnúčatá, vnúčatá našich pravnúčat a tak ďalej. Nejdeme tu písať o nejakou green deale alebo o nejakých cieľoch a víziach. Ale o tom, čo môže urobiť každý jeden z nás pre to, aby bola naša Zem, naša krajina, naše mesto, sídlisko či ulica lepším miestom pre život.

Ako sa hovorí, jednotlivec možno nedokáže zmeniť všetko, no treba začať od seba a je fajn aspoň môcť sám sebe povedať “niečo dobré pre Zem som urobil”. Čo napríklad?

 

Nekupovať nadbytočne igelitky či zbytočné mikroténové vrecká

Áno, azda každý nejaké má a zrejme aj z obchodu si nejaké prinesiete. Ale zbytočne ich nemajte desiatky či stovky a ak ich už nejaké máte, skúste ich znovu použiť. Igelitová taška vydrží mnohé nákupy a tie vrecká rovnako, resp. sa dajú ešte použiť trebárs na zozbieranie odpadu u vás doma alebo na uskadnenie niečoho.

Zasadiť strom

Ak máte nejaký pozemok, zasaďte nejaké tie stromy. Ak sa o ne neviete príliš starať, zistite, ktoré sú prakticky bezúdržbové. Pomôže to svetu a možno i vám osobne.

Neplytvať

Čímkoľvek. Áno, je takmer nemožné neproduktovať odpad a taktiež len málokomu sem tam neostane nejaké jedlo navyše alebo nemá doma nejaké nadbytočné veci. Ale rozhodne sa poteší tak vaša peňaženka (účet), ako aj príroda, ak nebudete zbytočne niečo vyhadzovať.

Rozmýšľať ako zúžitkovať odpad

Tento posledný bod má aspoň dve pozitíva. Prvým je, že trošku potrápite svoj mozog a nakopnete vlastnú kreativtu. Tým nemáme na mysli, že by ste mali z odpadkov vytvoriť sochu alebo niečo podobne bizarné. Myslíme tým to, že veľké percento pre vás zbytočných vecí možno tak zbytočných nie je.

Či už niečo darujete charite alebo dáte nejakej veci druhý život vďaka tomu, že vám napadne jej iné využitie, urobíte dobre.

Zdroj: Hitky | Foto: Depositphotos