Li-Čing Juen bol údajne najdlhšie žijúci človek na svete. Podľa článku v New York Times z roku 1930 objavil profesor Univerzity v Čengdu, záznamy z roku 1827, konkrétne blahoželania Li Čing-Juenovi k jeho stopäťdesiatym narodeninám a neskôr aj listiny s gratuláciami k dvestým narodeninám z roku 1877.

[sociallocker]Li Čing-Juen údajne začal s ľudovým liečiteľstvom už v desiatich rokoch, kedy začal zbierať liečivé rastliny v horách a dozvedel sa o ich účinkoch na dlhovekosť. Necelých štyridsať rokov sa živil iba rastlinami, napríklad kustovnicou čínskou a divokým ženšenom, ktoré zapíjal ryžovým vínom. V roku 1749, sa vo veku 71 rokov pridal k čínskej armáde ako lektor bojových umení. Povrávalo sa, že bol vo svojej komunite veľmi obľúbený. Oženil sa 23-krát a splodil cez dvesto detí. Podľa toho, čo sa hovorí v jeho rodnej zemi, bol Li gramotné dieťa a do svojich desiatich rokov navštívil Kansu, Šansi, Tibet, Annam, Siam a Mančurii, kde zbieral byliny. V tejto aktivite pokračoval prvých sto rokov svojho života. Potom sa rozhodol rastliny predávať. Predával linghzi (lesklokorku lesklú), goji (kustovnicu čínsku), divoký ženšen a mnohé ďalšie rastliny, ktoré spolu s ryžovým vínom tvorili jeho stravu.

Podľa jedného z jeho nasledovníkov stretol Li ešte staršieho, 500-ročného starého muža, ktorý ho učil cvičenie Qi Gong. Naučil ho tiež zásady zdravej výživy, vďaka ktorým si predĺžil život až do nadľudských rozmerov. Li tvrdil, že tajomstvom jeho neuveriteľnej dlhovekosti sú vnútorný mier a kľudná myseľ spojené s technikami dychových cvičení. Veľkú rolu samozrejme zohrala i jeho strava. Na svojej smrteľnej posteli predniesol Li svoj slávny výrok: „Dokázal som všetko, čo som na tomto svete dokázať mal.“ a následne sa pobral na večný spánok.

Zdroj: www.ac24.cz | Foto: Wikipedia [/sociallocker]