37-ročný Martin Přecechtěl, ktorý trpel ochorením ALS, a teda amyotrofickou laterálnou sklerózou, podstúpil asistovanú samovraždu. Prípad sympatického muža bol Českej republike výrazne medializovaný, pričom zosnulý mal oporu v akomkoľvek rozhodnutí aj vo svojej manželke Markéte.

Uplynulý pondelok podstúpil 37-ročný Čech Martin Přecechtěl asistovanú samovraždu na klinike vo Švajčiarsku, kde mu vykonali eutanáziu. Mladý muž trpel nevyliečiteľným ochorením ALS, ktoré postihuje svalstvo a nervy, pričom človek je absolútne odkázaný na pomoc iných. Okrem skutočnosti, že má ochromené celé telo a stáva sa imobilným, postupne prestáva aj rozprávať.

Kedysi aktívny športovac sa preto rozhodol, že skôr, ako ho ochorenie celkom paralyzuje, podstúpi eutanáziu na špecializovanej klinike vo Švajčiarsku. Ako uviedla jeho manželka Markéta, ALS sa u neho začalo nenápadne objavovať v roku 2019, kedy mal mierne problémy s výslovnosťou. Následne sa k tomu pridali komplikácie s chôdzou a celkovou rečou. Aj keď Martin nadovšetko miloval nielen život, ale aj svoju rodinu, vzhľadom na svoj stav sa rozhodol pre smrť.

Zákrok v zahraničí, kde je legálny, stál značný obnos peňazí, avšak Martin ho musel absolvovať, kým bol schopný ovládať svoje svaly. Látku si totiž musel zaviesť sám, pričom najskôr mal vypiť koktejl s jedom, no napokon si ju dal vnútrožilne pomocou tlačidla. „Nemal žiadny strach ani neplakal. Bol rád a bolo vidieť, že akonáhle začala látka účinkovať, cítil úľavu,“ uviedla jeho manželka Markéta.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<< 

Zdroj: extra.cz, martinprecechtel.cz