Sociálne siete, no najmä kráľ medzi všetkými – Facebook, dokáže o vás niekedy prezradiť viac, než si sami myslíte. Ak ste jeho dlhoročným používateľom a priaznivcom, isto si už ani nespomeniete, ktoré údaje ste tam niekedy uložili. Radšej si to však poriadne skontrolujte!

Určite si radšej ešte raz skontrolujte týchto sedem údajov, uložených na vašom profile a poriadne si rozmyslite, čo zdieľate:

1. Dátum vášho narodenia

Jeden z najosobnejších údajov, ktorý môžu zneužiť tretie osoby rôznym spôsobom, a ten si v prvej chvíli ani nemusíte uvedomovať. Neberte to preto na ľahkú váhu.

2. Príliš súkromné fotografie

Fotografie vás či mladších členov blízkej rodiny sa môžu stať takisto terčom zneužitia. V dnešnej dobe existujú rôzne indivíduá, ktoré vyhľadávajú práve fotografie malých detí. Mohli ste taktiež zachytiť zneužívanie fotografií pri tvorbe falošných facebookových profilov.

3. Telefónne číslo

Vďaka zverejnenému telefónnemu číslu sa môžete stať obeťou skutočne nepríjemných a obťažujúcich telefonátov a to pravdepodobne nepotrebujete.

4. Facebookových priateľov

Skúste si raz za čas pretriediť váš friendlist. Sú všetci vaši facebookoví priatelia skutočnými priateľmi? Alebo majú taktiež iba zbytočný prístup k vašim súkromným informáciám?

5. Presný dátum vašich dovoleniek

Rovnako ako by ste nemali postovať fotografie počas dovolenky, takisto neuvádzajte na sociálnu sieť, kedy a kam sa chystáte. Viackrát sa totiž stalo, že “dovolenkárov” vykradli práve počas ich príjemného pobytu mimo domova. Poisťovňa sa pri riešení takejto udalosti môže tiež ohradiť a krádež následne neodškodniť.

6. Zdieľanie vašej polohy

Veľmi podobná situácia, ako pri dovolenkovaní. Hocikto totiž môže vidieť, kde sa práve nachádzate, ak sa označíte na nejakom mieste. Je to veľmi jednoduchý spôsob, ako sa sami prezradíte.

7. Údaje z kreditky – nakupovanie cez Facebook

Určite už každému z vás vyskočili na Facebooku reklamy, popri ktorých si viete nakúpiť tovar online. Nikomu by ste však nemali posielať a zverejňovať údaje svojej platobnej  či kreditnej karty. Taktiež sa určite neodporúča platenie prostredníctvom internet bankingu cez nezabezpečenú wifi sieť.

Foto: Pixabay