Zdravotnícky personál, ktorý sa v posledných týždňoch vystavuje dennodennému riziku po prepuknutí koronavírusu, je bezradný. Najnovšie spísal petíciu, v ktorej okrem iného požaduje okamžité zabezpečenie ochranných pomôcok ako rúška, aby mohol chrániť pacientov, seba aj svoje rodiny.
Lekári, sestričky a personál v nemocnici je značne znepokojený po tom, čo na Slovensku chýbajú ochranné pomôcky ako rúška či respirátory. Tie by mali mať v dostatočnom množstve všetky ambulancie v krajine, keďže práve nemocničný personál je v prvom kontakte s nakazenými či podozrivými z nákazy koronavírusom. Aktuálne sú ale v koncoch a rozhodli sa spísať petíciu, ktorou žiadajú vedenie krajiny, ako aj zastupujúceho ministra zdravotníctva Pellegriniho o nápravu. Pellegrini a Saková si pritom pred pár hodinami vyrobili poriadnu hanbu, keď pri rozhovore netušili, že sú zapnuté mikrofóny.
Nemocnice žiadajú zabezpečiť dostatok ochranných prostriedkov, rúšok, respirátorov, posilnenie preťažených infoliniek, vyškolenie personálu na infolinkách, zintenzívnenie testovania koronavírusu, rýchlotestovanie, vyčlenenie nemocníc len pre pacientov s vírusom, nariadiť karanténu ľuďom pricestovaným zo zahraničia ako aj rodinným príslušníkom či osobám v kontakte. Taktiež požadujú zabezpečiť osobám v karanténe potraviny atď., no rovnako aj dohľad nad dodržovaním domácej karantény. Pod petíciu sa aktuálne podpísalo vyše 10-tisíc ľudí.
Ako je však možné, že na Slovensku nemáme dostatok ochranných rúšok a prostriedkov triedy FFP3 ani len pre nemocničný personál? Začiatkom februára, kedy už bolo podľa bezpečnostného analytika Radovana Bránika známe, že koronavírus postupuje aj do ďalších krajín okrem Číny, totiž poslalo Slovensko lietadlo s jedným miliónom rúšok a ďalšími pomôckami v hodnote 3 miliónov eur do Číny. Pellegrini to vtedy označil za humanitárnu pomoc, pričom pri odlete asistoval aj vtedajší minister dopravy Érsék. Išlo však o bežný komerčný let, pričom zdravotnícky materiál vyvážali súkromní slovenskí podnikatelia, aby posilnili obchodné vzťahy s Čínou.
To, že nešlo o žiadnu humanitárnu pomoc, potvrdil aj Eduard Šebo, hlavná osoba tejto transakcie, ktorého spája pôsobenie vo firmách Plastika Nitra či Chemolak so známym podnikateľom Jurajom Širokým. Napokon 11. marca šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura pred kamerami potvrdil, že nemáme dostatok zdravotníckeho materiálu a ochranných pomôcok ani len pred personál v nemocniciach. V susedných Čechách pritom ministerstvo zdravotníctva zakázalo predaj ochranných prostriedkov, výnimkou boli len zamestnanci zdravotníckych zariadení, sociálnych služieb či obyvatelia Českej republiky.
Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<
Zdroj: peticie.com, branik.info │ Foto: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky