Pred zopár hodinami zasahovala NAKA hneď na niekoľkých miestach v Bratislave. Aktuálne tak vyšetrovatelia riešia mimoriadne závažný prípad, v ktorom existuje podozrenie, že telefonáty a maily slovenskej vlády, prezidentky a ďalších mohli byť sledované. K prípadu sa vyjadril aj Igor Matovič.

NAKA zasahovala pred niekoľkými hodinami v závažnom prípade Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES). Agentúra spravuje nadrezortnú informačnú sieť Govnet, ktorú využíva prezidentka, parlament, Najvyšší súd, ministerstvá aj prokuratúra. Polícia, ktorá už mala zaistiť podozrivé zariadenia, pred pár minútami zadržala štyri osoby, no vzhľadom k prebiehajúcemu vyšetrovaniu nebude poskytovať bližšie informácie.

Podľa Denníka N sa ale vyšetrovatelia majú domnievať, že telefonáty aj maily vlády mohli byť sledované, pričom nateraz existuje podozrenie, že odpočúvanie mohli organizovať cudzie spravodajské služby, no aj súkromný sektor. Rezort informatizácie pritom patril predošlé štyri roky pod Petra Pellegriniho, ktorému mal Robert Fico pred chvíľou ponúknuť miesto predsedu Smeru a neskôr aj Richard Raši. Ten podľa vlastných slov zásah NAKA víta. Hardvér má na starosti štát, kým softvér firma GlobalTel.

K vážnej situácii sa vyjadrila aj súčasná vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová. “Dnešný zásah polície v priestoroch Úradu vlády a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu. Verím, že polícia tieto podozrenia vyšetrí a páchatelia budú v prípade dokázania viny potrestaní,” uviedla na sociálnej sieti.

Ešte tvrdšie slová ale vyriekol premiér Igor Matovič: “Mám informácie, ale asi nemôžem ich posúvať verejnosti príliš. Ak je to pravda, tak je to katastrofa a bude to znakom, že niekomu príliš zachutila moc a myslel si, že bude vládnuť aj vtedy, keď už nevládne,” uvádza pre TA3. Dodáva, že k takýmto sledovaným informáciám sa následne mohol dostať ktokoľvek a počká si na výsledky činnosti orgánov činných v trestnom konaní.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: e.dennikn.sk, ta3.com, Facebook/Veronika Remišová │ Foto: Facebook/Smer-SD, Peter Pellegrini