Je tomu len zopár hodín, čo sa všetkým Slovenkám prihovorila priamo z nemocničného lôžka obľúbená moderátorka Adela Vinczeová, ktorá musela po preventívnej prehliadke podstúpiť zákrok. Vplyvná blondínka tak vyzýva všetky ženy, aby neváhali a podstúpili vyšetrenie na rakovinu krčka maternice.

Ministerstvo zdravotníctva momentálne zahajuje kampaň, ktorou chce predísť tomu, aby sa ženy vyhli rakovine krčka maternice. Ochorenie má ročne postihnúť približne 600 žien vo veku okolo 45 rokov, pričom pri včasnom diagnostikovaní sa mu dá predísť. „Každý deň na Slovensku ochorejú na rakovinu krčka maternice 2 ženy, pričom každý tretí prípad končí tragicky, a vo väčšine prípadov je príčinou neskorá diagnostika,“ upozorňuje ministerstvo zdravotníctva s tým, že pred ochorením sa dá efektívne chrániť očkovaním preto HPV.

Aktuálne začínajú ženy vo veku od 23 do 64 rokov dostávať poštou od svojej zdravotnej poisťovne pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, kde podstúpia skríningové cytologické všetrenie krčka maternice. „Pozvané ženy by sa mali s pozvánkou dostaviť ku svojmu gynekológovi do 6 mesiacov. Ak žena nemá svojho gynekológa, môže si vybrať a objednať sa v ktorejkoľvek gynekologickej ambulancii vo svojom okolí. Skríningový program, ktorý dokáže aktívne zachytiť predrakovinové stavy a skoré štádiá rakoviny krčka maternice, môže zachrániť zdravie, životy našich blízkych, žien, matiek, sestier, dcér, partneriek či priateliek,“ vysvetlil minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Ako uviedla Beáta Havelková, podpredsedníčka predstavenstva VšZP, čísla ohľadom ochorenia síce môžu pôsobiť pre verejnosť neosobne, avšak ženy v štatistikách sú skutočné: „Každej z nich slovo rakovina naháňa strach, berie odvahu, silu, sny… Každá z nich má niekoho, komu by chýbala, ak by sa rakovina ukázala ako silnejší súper.“

S výzvou pre ženy prichádza aj moderátorka Adela Vinczeová: „Osobne som rada, že sa viac hovorí o prevencii rakoviny krčka maternice. S Ligou proti rakovine sa snažíme dostať medzi ženy posolstvo o dôležitosti pravidelných prehliadok u gynekológa. Ja sama som mala skúsenosť s konizáciou. Mnoho žien ani nemá svojho gynekológa. Odrodia posledné dieťa a žijú s pocitom, že ak majú jedného partnera, sú mimo rizika. No vírus je taký nevyspytateľný, že sa môže prebudiť kedykoľvek. Snažím sa preto odovzdať pragmatické posolstvo: Ženy, chodievajte na preventívky a keď vám príde pozvanie na skríning rakoviny krčka maternice, navštívte svojho gynekológa. Vyšetrenie je bezbolestné a bezplatné.“ Vďaka prevencii sa podľa odborníkov predchádza zbytočným úmrtiam, pričom predmetná rakovina je ochorenie, ktoré sa vyvíja pomaly a dá sa úspešne liečiť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: MZ | Foto: IG/danielinuholpohladu, trochu_inak_s_adelou