Štát, zdravotné i sociálne poisťovne od občanov žiadajú každý mesiac nehorázne sumy, ktoré majú Slovákom zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť či slušný dôchodok pre vedenie plnohodnotného života aj v jeseni života. K povinným odvodom sa však pridávajú pochybné firmy, ktoré sa snažia podvodom vytĺcť z ľudí ďalšie peniaze.

V prípade, ak sa občan stane živnostníkom, musí navštíviť príslušný úrad pre vybavenie všetkých potrebných dokumentov. Následne si príde pre živnostenský list, čím je automaticky registrovaný v oficiálnom Živnostenskom registri SR bez ďalších poplatkov.

A práve v tomto bode existuje možnosť využiť nevedomosť ľudí. Krátko po vytvorení živnosti im totiž príde poštou list od firmy, ktorá sa tvári ako oficiálny register živností SR, pričom je k listu priložená poštová poukážka so sumou do 99 eur predstavujúca zápis do daného registra, v ktorom ste však už dávno prihlásený. Ide tak o premyslený ťah podvodníkov, keďže pri vytvorení živnosti občan poštou neplatí žiadne dostatočné poplatky.

V prípade, ak vám príde list podobného typu, určite nič neplaťte. Na uvedený trestný čin upozorňuje aj polícia varujúca ľudí, aby sa nenechali oklamať. Na sociálnej sieti už dokonca niekoľko živnostníkov zverejnilo fotografie podvodného listu, ktorý si našli v schránke.

Typy podvodných listov

Zdroj: Facebook  |  Foto: Facebook, Pixabay, YouTube