Je dosť možné, že v jednej zo zdravotných poisťovní vás už od stredy neošetria. Dvadsaťpäť nemocníc z Košického a Prešovského kraja sa totiž rozhodlo, že vypovie zmluvu s jednou poisťovňou.

[sociallocker]Spoluprácu s Union ukončia hlavne malé a stredné nemocnice, ktoré nie sú štátne. Tieto neštátne zariadenia patria do združenia Asociácií nemocníc Slovenska (ANS). Tá nesúhlasí s vyplatením už hotových peňazí, ktoré najmenšia poisťovňa na Slovensku žiada od členov tohto združenia. ANS tak odmieta tieto peniaze vyplatiť pretože ich tohtoročné dofinancovanie nebolo dostatočné.

Asociácia spolupracuje s asi ďalšími sedemdesiatimi neštátnymi zariadeniami. Marian Petko, prezident ANS je s konania ZP UNION sklamaný a od posledného rokovania s nimi mieni komunikovať iba prostredníctvom písomnej formy pričom odporučí aj ďalším neštátnym zariadeniam aby tejto poisťovni vypovedali zmluvu. Po mimoriadnom rokovaní vyhlásil, že každý kto je poistený v ZP UNION tak bude môcť byť ošetrený iba v prípade akútnej potreby.

Zatiaľ nie je známe čo sa bude diať, jedno je však isté. ANS  sa rozhodla podať návrh na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Majú totiž podozrenie, že zdravotná poisťovňa Union nie je v súčastnosti dostatočne financovaná a nemá prostriedky na prekrytie poplatkov pre malé a stredné nemocnice. O ďalších krokoch tak bude ANS informovať už v blízkej dobe.

ZP Union sa bráni tým, že jej tohtoročné dofinancovanie štátom nebolo dostatočné a rozdiel, ktorý poisťovni vznikol od začiatku tohto roka  žiada na základe zmluvy, ktorú podpísala s jednotlivými nemocnicami. Kým celkové dofinancovanie štátom pre zdravotníctvo bolo 35 miliónov, Union  žiada 2,4 milióna eur.  Nepokryté doplatky si Union bude žiadať od všetkých zdravotníckych zariadení či už sú to štátne alebo neštátne podniky, ktoré sa nachádzajú alebo nenachádzajú v asociácii.

Počas roka boli nemocnice dotované poisťovňami viac ako iné roky. Zmluva súkromných poisťovní však obsahuje kauzulu, ktorá hovorí, že v prípade nedostatočného financovania majú nárok vymáhať  si peniaze späť od nemocníc. ZP UNION upozorňovala na problém dofinancovania už od začiatku roka. Podľa jej slov potrebuje systém 200 miliónov eur.

Tomáš Ducker, minister zdravotníctva (nominant SMERU-SD), si nemyslí, že je tento rok nutné ďalšie dofinancovanie zdravotníctva. Upozorňuje však, že budúci rok bude toto dofinancovanie oveľa potrebnejšie a dôležitejšie. Preto sa tento rok nechystá poslať do zdravotníctva viac peňazí. Tiež sa vyjadril, že nehrozí, aby poisťovne vymáhali peniaze na základe ich zmluvy od nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva o tom rozhodne na rokovaní, ktorého sa zúčastnia zdravotné poisťovne aj nemocnice.

ZP Dôvera zatiaľ nezvažuje podobné kroky. Tento rok na jej dofinancovanie poputuje 9 miliónov eur.

Zdroj: cas.sk | Foto: pixabay.com
[/sociallocker]