Slovensko je malá krajina v strednej Európe, známa svojou krásnou prírodou, pracovitými ľuďmi a haluškami. Tak zvykneme charakterizovať našu “rodnú hrudu” my Slováci. Čo si ale o nás a našej krajine myslia zahraniční návštevníci? Slovensko navštívila aj americká novinárka Erica Rosenbergová. Ako hodnotila podtatranskú krajinu?

Prvou zastávkou americkej novinárky bol metropola východného Slovenska, Košice. Prvý dojem však pre pani Rosenbergovú nebol veľmi pozitívny. Ohromená bola komunistickými panelákmi a nie veľmi príjemným penziónom, v ktorom boli s manželom ubytovaní. Na začiatku bola teda žurnalistka spoza veľkej mláky sklamaná, to však ešte nebol koniec jej výletu.

Už druhý deň v Košiciach však návštevníkom zmenil názor. Objavili totiž hlavnú ulicu, plnú historických budov, pamiatok a najviac ich zaujala gotická katedrála. Americký pár zaujali aj kaviarne v centre Košíc, ktoré im pripomínali kaviarne v západoeurópskych mestách.

Z Košíc pokračovali cestovatelia do Levoče. Tá ich ohromila ešte viac. Američanka sa o tomto spišskom meste vyjadrila ako o stredovekom zázraku.

Ich cesta pokračovala návštevou Spišského hradu, kde sa im páčil predovšetkým krásny výhľad a majestátnosť obrovského historického diela.

Američania si samozrejme, pozreli aj našu najväčšiu pýchu, Vysoké Tatry, ktoré im pripomínali hrebene Álp. Ďalšou nezabudnuteľnou zastávkou sa pre nich stala Banská Štiavnica. Tá nadchla turistov svojou zachovalosťou, jedlom a historickým nádychom.

Krajina v okolí Tatier

Hodnotenie americkej novinárky bolo napriek počiatočnej kritike a nepríjemnému prvému dojmu viac ako pozitívne. Silnou stránkou Slovenska je podľa nej história, kultúra, jedlo, ale aj príjemné kaviarničky. Samozrejme, príroda našej malej krajiny nenechá nikoho chladným a zahriala teda pri srdci aj hostí z Ameriky.

Erica sa schválne nezameriavala na známu Bratislavu, ale na menej známe oblasti východného a stredného Slovenska. Aj tu sa nachádza veľa krás, ktoré si my domáci často ani neuvedomujeme a nevážime. Slabinu Rosenbergová videla v nedostatočnej informovanosti zahraničia o možnostiach trávenia voľného času na Slovensku. Aj to môže byť rada pre nás, ako ešte viac zatraktívniť Slovensko a podeliť sa s našou krásou aj so zahraničím.

Zdroj: cas.sk | Foto: youtube, pixabay.com