Jeden z najsilnejších hurikánov za posledné desaťročia v týchto dňoch pustoší Karibik a ďalej postupuje k Floride, kde bola nariadená evakuácia 5,6 milióna osôb. I keď hurikán Irma zoslabol na kategóriu 4 z piatich, sprevádza ho vietor o rýchlosti až 249 kilometrov za hodinu.

Kým sa Dominikánska republika, Haiti či Svätý Martin pomaly spamätávajú z ničivého hurikánu, Florida sa na jeho príchod ešte len pripravuje. Tu by mal doraziť v nedeľu ráno miestneho času o sile 4 kategórie. Ľudia sa v panike snažia dostať do bezpečia a na cestách sa tvoria obrovské kolóny, ktoré celú dopravu spomaľujú. Okrem toho chýbajú na čerpacích staniciach pohonné hmoty a hrozí, že ľudia ostanú počas hurikánu stáť v kolónach.

Na mieste sa nachádza aj naša redaktorka Hitiek, ktorá nám priblížila celú dramatickú situáciu.

„Domáci obyvatelia Miami sa na hurikán poctivo pripravujú. Už od utorka nakupovali vo veľkom zásoby potravín a najmä pitnej vody. V prípade, ak Irma oblasť zasiahne, je pravdepodobné, že obchody zostanú zatvorené a obyvatelia bez pitnej vody a elektriny. Pravidelne sa nám stávalo, že sme kráčali po ulici a neznámi ľudia nás pristavovali a pýtali sa, či vieme, čo sem má prísť. Radili nám, aby sme si zadebnili najmä okná. Bolo na nich vidieť, že sa skutočne boja, čo príde. Obávajú sa nielen o svoje životy, ale i o svoje obydlia, ktoré pravdepodobne zostanú úplne zdevastované.

Let z Miami nám zrušili a tak sa začalo stresujúce obdobie, čo ďalej. Letenky boli príliš drahé alebo už všetky lety vykúpené. V poslednej možnej chvíli sa nám podarilo požičať si auto a vyraziť na cestu do bezpečia. Na cestu sme vzali i ďalšieho Slováka, ktorý v Miami žije, a chcel sa tiež dostať odtiaľ preč. Rovnaké riešenie zvolilo i množstvo iných Slovákov, ktorí sa tam momentálne nachádzali. A bolo ich skutočne veľa, najmä študentov, ktorí si cez leto zarábali na to, aby mohli teraz cestovať.

Cesta z Floridy do Texasu bola tá najhoršia a najdlhšia v mojom živote. Vyrazili sme vo štvrtok večer a do Houstonu sme prišli v sobotu ráno miestneho času. Trvalo nám to neuveriteľných 33 hodín. Cesty z Floridy boli totiž úplne upchaté, zápcha za zápchou. Každý, kto mohol a mal kam, sa snažil dostať do bezpečia. Na preplnených benzínových pumpách sme tak videli malé deti či zmätených psov, ktorí nechápali, čo sa deje. Po ceste boli aj tabule s informáciami o úkrytoch.“

Foto: Twitter