Obrovský požiar zachvátil strednú časť Portugalska, informujú o tom svetové médiá. S prírodným živlom, ktorý pohltil značnú časť lesného porastu, bojujú stovky hasičov, Španieli vyslali na pomoc dve lietadlá. Predbežné správy hovoria o desiatkach obetí a mnohých zranených.

Peklo na zemi! Presne takto sa dá pomenovať aktuálna situácia v strednom Portugalsku. Ničivý lesný požiar sa rozpútal v sobotu poobede v oblasti obce Pedrógão Grande, ktorá je situovaná približne 50 kilometrov juhovýchodne od mesta Coimbra. Nemilosrdný živel zamestnal stovky hasičov, Španielsko poslalo na pomoc dve lietadlá.

Požiar v Portugalsku.

Alarmujúci počet obetí

Katastrofa si už stihla vyžiadať najmenej 57 ľudských životov a počet nie je konečný, informujú miestne úrady. Väčšina ľudí uhorela v autách, keď im už smrtiace plamene nedovolili uniknúť z oblasti Pedrógão Grande. Minimálne 59 ľudí utrpelo zranenia, medzi nimi aj nasadení hasiči. “Bohužiaľ, toto vyzerá byť najväčšia tragédia, akú sme v posledných rokoch zaznamenali v oblasti lesných požiarov,” vyjadril sa k nešťastiu premiér Antonio Costa.

Cez noc vypuklo v krajine okolo 60 požiarov. Plamene sa šírili agresívne a rýchlo na štyroch frontoch v blízkosti Pedrógão Grande, ako informoval verejnosť štátny tajomník pre vnútorné veci Jorge Gomes. Príčina prírodnej katastrofy zatiaľ nie je objasnená, objavili sa však dohady, že požiar môže mať súvislosť s extrémnymi horúčavami a prudkým vetrom v krajine.

https://www.youtube.com/watch?v=9hBSR8i7bsQ

Zdroj: bbc.com | Foto/Video: YouTube