Mamičky, na toto veľký pozor! Ako v Európe, tak i v iných krajinách sveta dôjde v najbližšej dobe k stiahnutiu dojčenského mlieka, ktorým výrobcom je firma LACTALIS. Podľa oznámenia francúzskych krajín je najväčšou príčinou hrozba kontaminácie salmonelou. 

Informáciu priniesli noviny.sk a medzi dotknutými krajinami, do ktorých mlieko s istotou vyvážajú je Alžírsko, Británia, Maroko, Tchaj-wan, Rumunsko, Grécko, Bangladéš, Čína, Peru, Gruzínsko či Pakistan. Informácie o tom, či spoločnosť Lactalis exportuje toto dojčenské mlieko aj na Slovensko zatiaľ upresnené nie sú.

V českej tlači sa však pred časom objavila informácia, že sieť lekární, pôsobiaca na Slovensku rozšírila sortiment práve o sušené dojčenské mlieka, ktoré vyrába práve dotknutý francúzsky závod. Ako však uviedol hovorca českej strany lekární – Michal Petrov,  dodávky pre ich lekárne boli vyrobené v úplne inom období ako produkty, ktoré sú momentálne sťahované z trhu.

Firma Lactalis bola nútená stiahnuť z predaja 12 dávok tohto výrobku už začiatkom decembra, no aktuálne vydalo ministerstvo hospodárstva zoznam vyše 600 sťahovaných položiek, ktorých spotreba a vývoz bola zakázaná. V tomto prípade sa stiahnutie týka neskutočných 7 000 ton výrobkov, ktoré by mohli byť potenciálne kontaminované. Túto skutočnosť priznal i hovorca firmy. O aký počet rizikových výrobkov, ktoré mohli byť skonzumované ide, však povedať nevedel.

Pokyn na stiahnutie tohto výrobku vydali úrady po tom, ako sa vo Francúzsku nakazilo salmonelou asi dve desiatky kojencov. Ako však uviedlo ministerstvo, opatrenia, ktoré boli prijaté 2. decembra však nedokázali eliminovať riziko ďalšej kontaminácie. Počas tohto týždňa bolo nakazených ďalších 5 dojčiat.

Podľa hovorcu Lastalis, Michala Naleta mohlo dôjsť ku kontaminácii začiatkom mája práve vo francúzskom závode Craon. Preventívnym opatrením sa rozhodlo, že sa stiahnu všetky výrobky, vyrobené od 15. januára. Počas víkendu tak firma Lactalis zastavila prevádzky pre čistenie a dezinfekciu.

Úrady preto vyzývajú všetkých rodičov, aby nepoužívali tieto výrobky. Predovšetkým však ide o tie, ktoré sa vo Francúzsku predávajú pod značkami Milumel a Picot. Ide o výrobky, predávajúce sa výlučne v lekárňach.

Zdroj: noviny.sk | Ilustračná foto: pixabay.com