Mečiarove amnestie už dlhodobo očierňovali slovenskú históriu, ale aj prítomnosť. Po tom ako poslanci Národnej rady zahlasovali za ich zrušenie, smerovali na Ústavný súd, ktorý mal rozhodnúť. Takéto je vyjadrenie!

Amnestie, ktoré vydal vtedajší premiér a zastupujúci prezident Vladimír Mečiar 3. marca a 7. júla 1998 boli Ústavným súdom definitívne zrušené. Amnestie sa týkali zločinov okolo únosu a zavlečenie syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do zahraničia. Podľa svedka Oskara Fegyveresa sa mala na únose podieľať aj štátna inštitúcia – Slovenská informačná služba.

Takisto bola zrušená milosť bývalého prezidenta Michala Kováča svojmu synovi, ktorú vydal 12. decembra 1997 v kauze Technopol.

Po vyše dvadsiatich rokoch tak prišlo spravodlivosti zadosťučinenie. Slovensko sa tak môže vysporiadať s kauzou, ktorá ho dlho očierňovala. Okolo amnestií sa hovorilo dlhé roky, ale len po minuloročnej smrti exprezidenta Michala Kováča sa veci dali do pohybu. Do povedomia širokej verejnosti sa tento problém dostal aj vďaka filmu Únos.

Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar

Zdroj: topky.sk | Foto: YouTube, Depositphotos