Na začiatku tisícročia malo Slovensko niekoľkokrát aj viac ako 30-členné zastúpenie v NHL, z čoho viac ako dve desiatky hrávali všetky zápasy. Medzičasom počet Slovákov padol na svoje dno, veď sezónu 2023-24 začínali v prvých tímoch len piati a aspoň jeden štart majú atuálne deviati Slováci.

Avšak nikoho asi neprekvapí, že odrazenie sa od dna je veľmi blízko, veď už dva roky máme väčšie množstvo draftovaných hráčov aj z vyšších priečok a aj výkony a výsledky na juniorskych šampionátoch potvrdzujú, že kvalitných hráčov narodených začiatkom tisícročia máme naozaj dosť.

Koľko Slovákov by mohlo byť v NHL v roku 2029, teda o päť rokov? Samozrejme, ľahko predpovedať, no realita častokrát prekvapí a tí, čo sú veľkými nádejami, nemusia potenciál pretaviť do výkonov, zatiaľ čo iní hráči môžu vystreliť. Aj preto nasledovný zoznam potencionálnych slovenských hráčov pre NHL v roku 2029 bude len odhadom.

SLOVÁCI S POTENCIÁLOM HRAŤ V ROKU 2029 V NHL

My si ich rozdelíme do niekoľkých skupín, aby to bolo prehľadnejšie

TÍ, KTORÍ JU UŽ HRAJÚ V SEZÓNE 2023-24

Z deviatich hráčov, ktorí hrajú NHL v tejto sezóne, by mohli hrať ešte o päť rokov všetci, hoci Tomáš Tatar bude mať už 38 rokov a je otázne, akú bude mať výkonnosť, zatiaľ čo niektorí ďalší majú kolísavé výkony a nemusia mať dovtedy v NHL zmluvu. Ale hypoteticky môžu hrať všetci deviati.

Erik Černák
Martin Fehérváry
Miloš Kelemen
Šimon Nemec
Martin Pospíšil
Adam Ružička
Juraj Slafkovský
Marián Studenič
Tomáš Tatar

TÍ, ČO SI JU ZAHRALI V MINULEJ SEZÓNE, NO V AKTUÁLNEJ NIE

Takýchto hráčov máme troch, no Jaroslav Halák si doteraz nenašiel klub a je takmer nereálne, aby bol v roku 2029 v NHL. To zvyšní dvaja nebudú mať ani tridsať a potenciál mať môžu.

Samuel Kňažko
Pavol Regenda

→ POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA 2. STRANE ←