Ministerstvo vnútra v spolupráci so slovenskými elektrárňami momentálne realizuje obmieňanie liekov, ktoré sa uskutočňuje každých päť rokov. Nové liečivá sa majú nachádzať v 224 samosprávach a určené budú pre 460-tisíc obyvateľov.

Od 1. augusta začal štát rozdávať Slovákom jódové tablety, pričom ide celkovo o 460-tisíc obyvateľov nachádzajúcich sa v mestách a obciach v okolí jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce. Pre zabezpečenie dostatočnej rezervy bola celková potreba liečiv navýšená o 10 %.

Výmena liekov sa týka občanov vrátane detí s trvalým, no aj registrovaným prechodným bydliskom vo vybraných obciach. Pre všetky druhy škôl, prevádzky podnikov, domovy sociálnych služieb, ubytovacie zariadenia a ústavy pre výkon väzby bol počet jódových tabliet navýšený približne na 695-tisíc osôb.

Okresné úrady a samosprávy zverejnia miesto a termíny na vyzdvihnutie liekov, a zároveň odovzdanie exspirovaných profylaktík. ,,Napriek tomu, že pravdepodobnosť vzniku udalosti s únikom radiácie do okolia je veľmi nízka, sme pripravení aj na zvládanie takýchto situácií. Jodid draselný je jedným z prvkom špeciálnej individuálnej ochrany,“ uviedol manažér jadrovej bezpečnosti SE Štefan Hajdú v oficiálnej správe rezortu vnútra.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: minv.sk  |  Foto: FB/Ministerstvo vnútra SR, Pixabay  |  Video: Streamable.com