A je to tu! Počas nastávajúceho týždňa zasiahne naše územie výdatné sneženie. Snehu sa dočkáte aj v nížinách, kde ho podľa meteorológov napadne do 10 cm. Preto tí, ktorí ešte nemáte nachystané zimné bundy, čiapky, šály i rukavice, urobte tak. To isté platí aj pre vodičov, ktorí ešte nemajú prezuté zimné pneumatiky. 

Kým počas uplynulých dní prevládali na našom území skutočne príjemné teploty, počas nasledujúcich bude takéto počasie už len spomienkou. Studený front postúpil počas nedele 26. novembra cez naše územie a zároveň inverznú vrstvu prerušil. Postupne k nám tak priniesol prehánky a dážď, na severe a do vysokých polôh sneženie. Aktuálne sneží v našej oblasti iba vo vyšších nadmorských výškach, v nížinách stále pretrváva dážď. Dlho to už však nepotrvá. Nížiny už onedlho zasiahne výdatné sneženie.

Sneh očakávajte koncom mesiaca

Prvá vlna sneženia nás čaká podľa portálu imeteo.sk v noci z utorka 28. novembra na stredu. Toto počasie bude mať na svedomí studený front, ktorý do našej oblasti postúpi od západu. Následne sa začne vlniť a snežiť tak začne v utorok večer predovšetkým na strednom Slovensku – vo vysokých polohách. Zatiaľ však len v malej intenzite.

Tlaková níž sa v oblasti Jadranského mora prehĺbi počas noci z utorka 28. novembra na stredu, kedy práve v stredu 29. novembra začne postupovať smerom na východ až severovýchod. Po prednej strane tejto tlakovej níže k nám začne v chladnom vzduchu prúdiť vlhký vzduch od Jadranu.

Na mnohých miestach tak začne snežiť v stredu 29. novembra popoludní a to od juhozápadu, pričom hranica sneženia bude ležať na úrovni 100 metrov nad morom. „Večer začne cez naše územie smerom na severovýchod postupovať výrazné zrážkové pásmo, ktoré prinesie sneženie aj do najnižších polôh. Počas noci sa rozsneží na západnom a na strednom Slovensku. Nasledujúci deň, vo štvrtok, sa očakáva výdatné sneženie na strednom a východnom Slovensku,“ informovalo imeteo.sk.

V nížinách môže napadnúť 5-10 cm snehu

Nížiny sa dočkajú snehovej nádielky v podobe 5-10 cm snehu. Ako píše imeteo.sk, množstvo napadnutého snehu bude závisieť predovšetkým od nadmorskej výšky a orientácie reliéfu. Zrážky budú prúdiť od juhu až juhozápadu, preto sa najviac snehu očakáva vo vyššie položených oblastiach južne a juhozápadne orientovaných svahov Banskobystrického kraja. Práve tu môže napadnúť od utorku do štvrtku večera 10 až 20 cm. V oblasti Vysokých, no najmä Nízkych Tatier sa očakáva 20 až 40 cm nového snehu.

Sneženie by sa malo objaviť už aj v najnižších polohách západného, južného a východného Slovenska. Zrážky budú spočiatku v nízkych polohách zmiešané, no rýchlo prejdú do tuhej formy. „Do štvrtku večera môže v oblasti Podunajskej nížiny, Záhoria a Východoslovenskej nížiny napadnúť celkovo 5 až 10 cm snehu. Sneh tu však bude mokrý a bude sa rýchlo topiť.“ uviedlo imeteo.sk.

Meteorológovia upozorňujú, že ani po tejto vlne chladu a snaženia sa zima nekončí. Podľa nich netreba očakávať žiadne výraznejšie oteplenie, chladné počasie bude pretrvávať i naďalej.

Zdroj: imeteo.sk | Video: YouTube | Ilustračná foto: pexels.com