V druhom kole prezidentských volieb bola za piatu hlavu štátu zvolená Zuzana Čaputová, ktorá získala 1 056 682 hlasov. Po Michalovi Kováčovi, Rudolfovi Schusterovi, Ivanovi Gašparovičovi a Andrejovi Kiskovi si na svoju stranu priklonila väčšinu voličov žena, ktorá sa tentokrát prihovorila nielen tým, čo ju volili, ale aj tým, ktorí jej hlas neodovzdali.

Prezidentské voľby 2019 sa niesli v duchu prekvapení, sľubov, ale aj rôznych kontroverzných vyjadrení. Po masívnych kampaniach kandidátov si však občania Slovenskej republiky vybrali za hlavu štátu Zuzanu Čaputovú, ktorá sa iba pred malou chvíľou prihovorila najmä tým, čo si ju na poste prezidentky nedokázali predstaviť.

“Svoj prvý status netradične venujem všetkým tým, ktorých som svojou kampaňou a pôsobením, žiaľ, nepresvedčila a včera sa rozhodli neodovzdať mi svoj hlas. Chcem vám dať prísľub, že sa aj naďalej budem o vašu dôveru snažiť a budem konať tak, aby som mohla byť aj vašou prezidentkou. Ďakujem za možnosť, ktorú som na to vo voľbách dostala. Silno vnímam, že mnoho ľudí k voľbám neprišlo. To, žiaľ, svedčí o tom, na čo som často poukazovala – že mnoho ľudí na Slovensku zostáva frustrovaných. Pre mňa samotnú je to veľká výzva, zasadiť sa za obnovu dôvery ľudí v štát a politiku. Na to je potrebné ponúknuť hlavne činy a prácu s výsledkami. Urobím všetko pre to, aby Slovensko vykročilo k spravodlivejšej a férovejšej krajine,” napísala Čaputová na sociálnej sieti.

Je tomu len zopár minút, čo však nová prezidentka, ktorá bude inaugurovaná predbežne 15. júna 2019, vydala verejné poďakovanie všetkým voličom. Status Zuzany Čaputovej vám prinášame v plnom znení.

“Ďakujem. Köszönöm. Ďakuju šumňi. Děkuji. Paľikerav.

Ďakujem mojej rodine a môjmu tímu. Ďakujem vám všetkým, že ste boli so mnou a sľubujem vám, že ja budem s vami. S vami, ktorí ste ma v kampani podporovali. S vami, ktorí ste mi dali hlas.

A aj s vami, ktorých dôveru som si zatiaľ nezískala a budem sa o ňu uchádzať ďalej pri výkone svojho mandátu.

Som šťastná z tohto výsledku a viem, že si prečítame ešte veľa jeho intepretácií. Chcem však povedať tú, ktorú v tejto chvíli cítim najviac ja sama.
Teší ma nielen víťazstvo, ale predovšetkým to, že sa udialo spôsobom, o ktorom sme si mnohí prestávali myslieť, že ešte môže fungovať.

Že sa dá ísť aj do politického zápasu s vlastným názorom, že sa dá nepodľahnúť populizmu, že sa dá hovoriť pravdu a že sa dá zaujať a získať dôveru aj bez agresívneho slovníka a podpásových osobných útokov.

Naznačili to už voľby do samosprávnych krajov, potvrdili to komunálne voľby a dnes tiež voľby prezidentské, a verím, že sa pridajú aj tie európske, že Slovensko si pýta túto zmenu.

Priatelia, budem šťastná, ak si dnes povieme – je to lepšie, ako sme si mysleli! Možno sme si mysleli, že spravodlivosť a férovosť v politike je len intelektuálna téma a vidíme, že je to túžbou mnohých ľudí v našej spoločnosti.

Možno sme si mysleli, že slušnosť v politike začína byť prejavom slabosti a dnes vidíme, že to môže byť aj našou silou.

Mysleli sme si, že hrádza medzi konzervatívnym a liberálnym je neprekročiteľná a vidíme, že sme ju dokázali premostiť.

Netešme sa zo smútku súperov, pozerajme sa dopredu, lebo sa máme o čo a o koho oprieť. Máme čo naprávať a za čo sa postaviť. Je to, priatelia, lepšie, ako sme si mysleli!

Hľadajme teda to, čo nás spája, povýšme spoluprácu na lepšom Slovensku nad boje o osobné zásluhy. Pozvime ďalších ľudí, poďme za ideami a hodnotami, ktoré nás v týchto voľbách spojili.

Skutočná sila je vo vytrvaní, v postupnosti krokov, ktoré sú niekedy spojené aj s rizikom, a v trpezlivosti. Ako keď poddajná voda postupne zdolá skalu. Lebo veľké veci, akou je aj budovanie krajiny, sa zväčša rodia pomaly. Začnime od seba. Ďakujem vám všetkým.”

Zdroj: Facebook/ZuzanaCaputova