Akútna leukémia je choroba, pri ktorej sa nadmerne množia biele krvinky, pričom bývajú predovšetkým v kostnej dreni. Stala sa tretím najsmrteľnejším druhom rakoviny. V mnohých prípadoch sa však u pacientov objavia varovné príznaky, ktoré väčšinou nepovažujú za nič vážne. Netreba ich však ignorovať!

Zhubné ochorenie krvi patrí k najrýchlejšie rastúcim formám rakoviny, pričom sú očividné príznaky pri diagnostike často ignorované. V mnohých prípadoch sa tak pacient o akútnej leukémií dozvie až po rýchlom prevoze do nemocnice, keď sa naplno prejaví choroba. Ak budete mať uvedené príznaky, určite navštívte lekára.

ÚNAVA

Pri hektickom živote sa mnohí z vás naháňajú za povinnosťami a únava je tak vo väčšine prípadov považovaná za bežnú. Často tak siahnete po káve, ktorá vám vďaka kofeínu dopomáha prekonať slabé chvíle. Ak však pocit nadmernej únavy pretrváva a postupne je sprevádzaná svalovou slabosťou, neváhajte a vyhľadajte lekára.

MODRINY

Diagnostikovaní pacienti sa často sťažujú, že sa im z ničoho nič objavili modriny. Vznikajú z dôvodu preplnenia kostnej drene abnormálnymi bielymi krvinkami. „Veľa ľudí ignoruje modriny alebo ich považuje za následok vlastnej ťarbavosti. Pravidelná tvorba modrín bez zjavnej príčiny ale môže naznačovať vážnejšie problémy, preto by ju mal vyšetriť doktor,“ varuje britský hematológ Kottaridis pre magazín Express.

KRVÁCANIE

Veľmi časté môže byť krvácanie z nosa, ale aj krvácanie ďasien pri čistení zubov. Môže dôjsť k precitliveniu ďasien, ktoré sú v mnohých prípadoch aj bolestivé a v ojedinele krvácajú samé od seba. Môže sa však objaviť aj únik krvi do tráviaceho traktu, čo sa prejaví tmavou až čiernou stolicou.

BOLESTI

Jedným z najviac podceňovaných príznakov akútnej leukémie je neurčitá bolesť. V mnohých prípadoch sa ľudia domnievajú, že ide iba o zlú polohu pri spánku alebo ich zvyknú pripisovať známkam starnutia. V prípade, ak prudká bolesť vychádzajúca z kostí neustáva niekoľko dní, je čas navštíviť lekára.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: express.co.uk  |  Foto: Pixabay, depositphotos.com