Smrť investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je i mesiac po tejto chladnokrvnej poprave neobjasnená a plná otáznikov. Najpravdepodobnejším motívom i naďalej ostáva Jánova novinárska práca, pri ktorej sa zaoberal veľkými kauzami daňových únikov, ktoré mali neraz prepojenie na pochybných podnikateľov a politických činiteľov. Prečo však musela zomrieť aj jeho nastávajúca žena? Bola v nesprávny čas na nesprávnom mieste?

Odpovede na tieto otázky, rovnako ako aj profil objednávateľa a vraha, bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek vypracoval pre portál aktuality.sk podrobnú analýzu tejto dvojnásobnej vraždy.

Bývalý riaditeľ Úradu boja proti korupcii Šátek si je istý, že vrah sa na túto vraždu dôkladne už dlhšiu dobu pripravoval a všetko mal do najmenších detailov premyslené. Svoju obeť najprv nepozorovane niekoľko týždňov a možno aj mesiacov sledoval, aby získal podrobné informácie o jeho vlastnostiach,  zvykoch, súkromnom a pracovnom živote a hľadal opakujúce sa sekvencie.

Typológia vraha

Vrahom Jána a Martiny by podľa typológie elitného policajta mala byť silná a vyrovnaná osobnosť s mimoriadne pevnou vôľou. O tom, že sa na mieste činu nezanechali smerodajné stopy, svedčí i fakt, že vykonávateľ tejto úkladnej vraždy bol chladnokrvný, vytrénovaný detailista s kreatívnymi schopnosťami. Od objednávateľa vyfasoval za splnenie objednávky obrovskú sumu a jeho úlohou bolo celú popravu dopodrobna naplánovať, zrealizovať a bez stopy uniknúť.

Typológia objednávateľa vraždy

Šátek podľa svojej analýzy predpokladá, že objednávateľom tejto chladnokrvnej popravy je niekto vysokopostavený a veľmi dobre finančne zabezpečený, ktorý  bez mihnutia oka dá odstrániť človeka, ktorý by mu znepríjemnil, či nejakým spôsobom narušil jeho bohémsky život. Má vysokú inteligenciu, ale jeho emocionálna stránka je hlboko prepadnutá. Cíti sa vysoko nadradený.

Miesto činu

Vrah sa rozhodol, že svoju objednávku vykoná priamo u nich doma. Starší rodinný dom, uprostred dediny bolo to ideálne miesto činu. Okrem toho, že bol prístupný z viacerých strán, vrah do neho mohlo kedykoľvek nepozorovane vojsť, keďže sa mladí snúbenci vôbec nezamykali. Vrah tak mohol vstúpiť do domu už pred vraždou, aby si prešiel interiér a následne tak mohol dopodrobna naplánovať svoje kroky. Prípadne si nájsť vhodný úkryt…..

Problémy s autom ako zásterka na vniknutie do domu?

Ján mal problémy s vybitou batériou v aute. To bolo odstavené pri železničnej stanici v Galante a Ján volal Martine, aby po neho prišla. Je preto veľmi pravdepodobné, že do auta zasiahol ich budúci vrah, aby ich odlákal z domu.

Ako prebehol deň D?

Večer, keď budúca pani Kuciaková odišla na stanicu po svojho Jána sa vrah dostal do domu. Najpravdepodobnejšie vstúpil zo zadnej strany domu a zišiel do pivnice, kde vyčkal na vhodnú chvíľu.

Keď sa mladí snúbenci vrátili domov spravili si čaj a kávu. Ján sa odobral do garáže, aby nabil vybitú autobatériu. Následne ho niečo vyrušilo a išiel sa pozrieť. Vrah, ktorý stál pri pivničných dverách na prekvapeného Jána dvakrát za sebou vystrelil. Jeho telo bezvládne spadlo na schody. Následne kriminálnik zamieril do kuchyne a strelil Martine do tváre v oblasti nosa, smerom zdola nahor.  Vrah rozhodil po miestnosti niekoľko nábojov a nepozorovane ušiel, pričom sa zbavil vražednej zbrane a svojho oblečenia.

Predpokladá sa, že pôvodným zámerom vraha bolo zavraždiť iba Jána Kuciaka, no archeologické práce Martiny Kušnírovej však boli pre nepriaznivé počasie odložené a tak sa vrátila domov. Vraha jej prítomnosť nerozhodila, ale aby jeho poprava ostala bez svedkov, musela zomrieť i Martina. Bola v nesprávny čas na nesprávnom mieste.

Zdroj: aktuality | Foto: facebook, instagram, pixabay