Ružové šatočky, bábiky a „maľovátka“ pre dievčatká, modré nohavice a autíčka pre chlapcov. Ostrihané vlasy sa pre malé princezné nehodia, hrať sa s Barbie sa zas nesluší pre drsňákov, akými majú budúce „hlavy rodiny“ byť. Tak obvykle vyzerá výchova v rámci tradičnej rodiny. Svet, ktorý ale čoraz viac bojuje za práva LGBTIQ ľudí, prišiel na nový spôsob, ako dať slobodu aj tým najmenším z nás. Snaží sa im poskytnúť možnosť výberu, o akej sa našim predkom ani len nesnívalo.

Človek môže byť buď muž alebo žena – a s akým pohlavím sa narodí, také bude mať do konca života. Príroda mu tak vopred určila spôsob života aj miesto v spoločnosti, možnosť alebo nemožnosť priviesť na svet dieťa a spôsob, akým naňho budú hľadieť ostatní. Tak tomu aspoň doteraz bývalo. Nová doba si ale žiada nové riešenia.

Rodičia im tvrdia, že nemajú žiadne pohlavie a ak si želajú, môžu sa identifikovať s čímkoľvek, s čím chcú. Nie je to ale povinnosťou.

Muž či žena? Skrátka človek!

Zástancovia takzvanej nonbinárnej výchovy tvrdia, že definovať človeka na základe pohlavia je diskriminačné a hlúpe. Svojim deťom sa preto rozhodli dať na výber: Chceš byť chlapček? Dievčatko? Ani jedno z toho? V poriadku! Úplne stačí, že si človek. Neodvodzovať svoju identitu od toho, ako sa daná osoba narodila, má totiž množstvo výhod. Pri nonbinárnych deťoch sa nikto nepozastavuje nad tým, akú farbu či typ oblečenia nosia, s čím sa hrajú alebo či chodia na dámsku alebo pánsku toaletu. Ľudia nebudú mať v budúcnosti možnosť posudzovať ich športové výkony podľa odlišných tabuliek alebo im vyplácať vyššiu či nižšiu mzdu na základe pravdepodobnosti skorého odchodu na materskú dovolenku. V podstate sa im nemôžu dostať pod kožu. Majú totiž priveľa „práce“ s otázkami typu: „Čo si vôbec zač?“ Nonbinárne deti na to však často odpovedajú protiotázkou: „Záleží na tom?“

Toto sú Nova. Sami trvali na vyholenej hlavičke a odmietli čokoľvek, čo by ich škatuľkovalo ako chlapca alebo dievčatko.

Náš postoj k veciam o nás mnoho vypovedá

Jedným z čoraz viac detí, ktoré vyrastajú bez nutnosti zaoberať sa pohlavnými rozdielmi, sú Nova. (U nonbinárnych osôb používame namiesto zámen on či ona jednoducho „oni“.) Všetko začalo rizikovým tehotenstvom ich matky. Nova mali mať identické dvojča menom Aurora, to však, bohužiaľ, neprežilo. Im samotným sa to podarilo len s veľkými ťažkosťami – a tiež následkami. Sú dieťaťom so špeciálnymi potrebami a vlastným vývojom. Nielen tým fyzickým. Tri roky boli vychovávaní ako bezpohlavný jedinec. Potom matke sami povedali, že si chcú oholiť hlavičku. Tá ich prianiu vyhovela. „Nova sa museli kvôli svojim hendikepom denne vzdávať častí svojej autonómie. Bolo pre mňa dôležité, aby preto mali výber svojho pohlavia vo vlastných rukách,“ povedala pre Ravishly a dodala, že keď videla, ako ľudia pristupujú k jej androgýnnemu dieťaťu, mnoho ju to naučilo o spoločnosti a dnešnom svete.

„Jednoducho Nova.“

Koniec stereotypným opozíciám

„Chcela by som, aby ľudia vedeli, že sme silní, roztomilí a milí,“ hovoria Nova, čím chcú zbúrať stereotypy, ktoré hovoria o chlapcoch ako o odvážnych, múdrych a zábavných a o dievčatách ako o milých, krásnych a nežných bytostiach. Oni môžu byť všetkým. „Sme tiež zábavní. A naozaj veľmi, veľmi, veľmi radi tancujeme! Niekedy sú síce naše nohy ospalé a nefungujú správne, niekedy potrebujeme menšiu pomoc – alebo obrovskú kopu pomoci… Ale sme to stále my, jednoducho Nova. Jednoducho Nova, plus občas vozíček.“ Dievčatko a zároveň chlapček sa teraz snažia prehovoriť k svetu a ukázať mu, ako vnímajú nielen veci naokolo, ale najmä sami seba. Doba, ktorá nevidí čierno-bielo, ale rozoznáva množstvo farieb, dnes už dovoľuje omnoho viac, než len takzvanú binárnu opozíciu. Ľudia sa viac nerodia ako optimisti či pesimisti, introverti alebo extroverti. Sú jednoducho sami sebou. Tak prečo by mali byť posudzovaní na základe niečoho tak nepodstatného, ako je pohlavie?

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Ravishly.com | Foto: Facebook/4thtribodies, sapaanpub, Pinterest/Ravishly, YouTube/CBS News