Prvé kolo voľby prezidenta Slovenskej republiky máme za sebou, pričom Slováci jasne ukázali, že túžia po radikálnej zmene. Je tak na mieste uvažovať nad správnym kandidátom, ktorý bude na čele našej krajiny minimálne ďalších päť rokov. Tentokrát sa však z trinástich kandidátov výber zúžil na dvoch nádejných uchádzačov o post hlavy štátu.

Viac ako dva milióny Slovákov sa pred pár dňami vyjadrili v prezidentských voľbách, pričom označili osobnosť, ktorá by si mala podľa nich sadnúť do prezidentského kresla. Rozhodli sme sa vás oboznámiť s krátkym životopisom oboch uchádzačov, pričom sa ponúka otázka, či už máte vybraného kandidáta, ktorého budete voliť.

Zuzana Čaputová

Prvá kandidátka na prezidenta vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia pracovala v samospráve v Pezinku. Zo začiatku pôsobila ako asistentka na právnom oddelení a neskôr sa vypracovala na zástupkyňu prednostu mestského úradu. Následne sa zamerala na neziskový sektor, kde sa venovala verejnej správe a týraniu i zneužívaniu detí.

V rokoch 2001 až 2017 pôsobila v občianskom združení VIA IURIS, pričom sa venovala predovšetkým pojmom ako právny štát a presadzovanie spravodlivosti. Mnohí Slováci ju však poznajú z kauzy Pezinskej skládky odpadu, keď bola vyše desať rokov na čele verejnej kampane proti povoleniu danej skládky. Súdny proces nakoniec s kolegami vyhrala a za líderstvo v tejto problematike bola ocenená prestížnou Goldmanovou environmentálnou cenou.

V roku 2017 vstúpila do politickej strany Progresívne Slovensko, pričom sa o rok na to stala jej podpredsedníčkou. Svoju kandidatúru na post prezidenta SR zverejnila na tlačovej konferencií 29. mája minulého roka, pričom prvé kolo prezidentských volieb vyhrala. Získala totiž 40, 57 %, čiže 870 415 hlasov.

Maroš Šefčovič

Druhý kandidát na prezidenta študoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave a následne vyštudoval diplomaciu v Moskve v bývalom Sovietskom zväze. Od roku 1989 pracoval na ministerstve zahraničných vecí v Prahe ako stážista a neskôr sa stal poradcom štátneho tajomníka. V roku 1993 sa presunul na Slovensko, pričom pracoval na Ministerstve zahraničných vecí SR na odbore krajín EÚ a NATO. Po piatich rokoch sa nakoniec stal riaditeľom Kancelárie ministra MZV SR.

Neskôr pôsobil ako veľvyslanec v Tel Avive (Izrael) a po návrate na Slovensko sa stal generálnym riaditeľom sekcie bilaterálnej spolupráce MZV SR. V rokoch 2004 až 2009 pracoval ako zástupca Slovenskej republiky pri Európskej únií v Bruseli. Od 9. februára 2010 do roku 2014 bol podpredsedom Európskej komisie zodpovedným za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu.

V roku 2014 sa stal podpredsedom Európskej Komisie zodpovedným za energetickú úniu. Svoju kandidatúru na post prezidenta SR zverejnil na tlačovej konferencií 18. januára 2019, po tom čo prijal ponuku zo strany Smer-SD. V prvom kole prezidentských volieb získal 18, 66 %, čo činní 400 379 hlasov.

[poll id=”147″]

Zdroj: zuzanacaputova.sk, ec.europa.eu  |  Foto: Facebook/Zuzana Čaputová, Facebook/Maroš Šefčovič