Už o pár týždňov si občania Slovenskej republiky vyberú nového prezidenta našej krajiny. Po tom, čo súčasná hlava štátu uviedla, že sa už o tento post viac pokúšať nebude, keďže sa chce venovať predovšetkým rodine, na politickej scéne sa zvrhol hotový ošiaľ. Politici, podnikatelia, aktivisti, ba dokonca aj osobnosti zo slovenského šoubiznisu si uvedomili, že majú reálnu šancu získať najdôležitejšiu pozíciu Slovenska.

Prvé kolo voľby prezidenta Slovenskej republiky sa uskutoční 16. marca 2019 a prípadné druhé kolo 30. marca 2019. Občania mohli zaznamenať známe osobnosti, ktoré zverejnili svoj zámer stať sa prezidentom, pričom najviac svojou kandidatúrou určite prekvapila riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.

Momentálne zverejnilo svoju kandidatúru na prezidenta 17 kandidátov. Ako to však na politickej scéne býva, to, čo platí dnes, zajtra už nemusí. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli oboznámiť vás s osobnosťami, ktoré svoju kandidatúru potvrdili odovzdaním 15-tisíc podpisov. Oficiálne tak idú do boja o post prezidenta Slovenska.

Milan Krajniak

Potvrdená kandidatúra: 11. augusta 2018

Strana: SME RODINA

Milan Krajniak je od roku 2016 poslancom Národnej rady SR a podpredsedom hnutia SME RODINA. Taktiež je aj predsedom Výboru NR SR pre analýzu rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu, a zároveň je členom Výboru pre obranu a bezpečnosť.

Juraj Zábojník

Potvrdená kandidatúra: 13. augusta 2018

Strana: NEZÁVISLÝ

Juraj Zábojník bol v minulosti plukovníkom, pričom si odslúžil v radoch slovenskej polície 17 rokov. Následne pracoval v súkromnom sektore a istý čas bol riaditeľom Ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií. Momentálne sa živí ako bezpečnostný analytik.

Béla Bugár

Potvrdená kandidatúra: 6. septembra 2018

Strana: MOST – HÍD

Béla Bugár po odchode zo strany SMK-MKP založil politickú stranu MOST-HÍD v roku 2009, pričom je predsedom strany. V súčasnosti je zároveň aj poslancom NR SR a pôsobí vo Výbore NR SR pre ľudské práva a národné menšiny. Angažuje sa aj v osobitnom kontrolnom výbore NR SR pre kontrolu činnosti SIS.

Bohumila Tauchmannová

Potvrdená kandidatúra: 19. septembra 2018

Strana: NEZAVISLÁ

Bohumila Tauchmannová sa zameriava na poradenstvo a realizáciu projektov spoločenskej zodpovednosti. Je autorkou a koordinátorkou národných vzdelávacích projektov. Je občianskou aktivistkou a založila niekoľko občianskych združení. Je členkou predstavenstva Zväzu obchodu Slovenskej republiky.

Štefan Harabin

Potvrdená kandidatúra: 15. novembra 2018

Strana: NEZÁVISLÝ

Štefan Harabin v minulosti vykonával funkciu podpredsedu vlády a v rokoch 2006 až 2009 bol ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky. Momentálne je sudcom najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

Robert Mistrík

Potvrdená kandidatúra: 17. novembra 2018

Strana: NEZÁVISLÝ ( s podporou strany SaS a SPOLU)

Robert Mistrík je slovenský chemik, vedec a podnikateľ, politik, spoluzakladateľ politickej strany SaS. Po celom svete prednášal na mnohých vedeckých konferenciách a sympóziách. Taktiež je autorom komentárov v Denníku N a na portáli aktuality.sk.

Róbert Švec

Potvrdená kandidatúra: 25. novembra 2018

Strana: NEZÁVISLÝ

Róbert Švec je predsedom občianskeho združenia Slovenské Hnutie Obrody (SHO). Uvedené hnutie je orientované nacionálne, keďže neskrýva sympatie k fašistickému vojnovému Slovenskému štátu. Pod vedením Šveca je tak hnutie orientované euroskepticky, na základe čoho požaduje odchod Slovenska z euroatlantických štruktúr.

Foto: Facebook/Milan Krajniak, Facebook/Juraj Zábojník-kandidát na prezidenta SR, Facebook/Bugár Béla, Facebook/Bohumila Tauchmannová, Facebook/Štefan Harabin, Facebook/Robert Mistrík, Facebook/Róbert Švec, Pixabay