To, čo je v zahraničí štandardom, sa na Slovensku neudržalo ani jediný deň! Hlavné mesto Bratislava prišlo iba uplynulý piatok s mimoriadne zaujímavým projektom, ktorý sa teší obľube v mnohých krajinách, no domáci obyvatelia preň, žiaľ, pochopenie nenašli.

Slováci sa zase raz vyznamenali! Len jediný deň po spustení dlho očakávaného projektu “bikesharing”, prostredníctvom ktorého si môžete zapožičať v rámci Bratislavy bicykle, sa o slovo prihlásili neprispôsobiví vandali. Z 550 bicyklov, ktoré boli uvedené do prevádzky, bolo hneď na druhý deň osem zničených, pričom mali polámané prehadzovače, odmontované pedále či zničené iné časti konštrukcie.

Kým domáci obyvatelia, pracujúci, študenti, ale aj zahraniční turisti jedinečnú službu privítali s nadšením, niektorím Bratislavčanom zjavne voľne dostupné bicykle od Slovnaftu až tak nevoňali. Už na druhý deň po uvedení do ulíc sa totiž našlo osem zničených konštrukcii: “Je nám veľmi ľúto, že sa dejú tak nepekné veci, ako vedomé ničenie našich BAjkov. Ľudia neničia bicykle nám, ale hlavne tým, ktorí majú z nich radosť a chcú bikesharing využívať. Preto vás prosíme, aby ste nám posielali podnety, ak budete svedkami niečoho podobného,” uvádza prevádzkovateľ Slovnaft Bajk na sociálnej sieti Facebook.

Ľútosť a rozhorčenie nad celou situáciou vyjadril aj primátor Bratislavy nad Ivo Nesrovnal. “Prosím, zastavme ničenie bikesharingu, veď je to krásny projekt pre všetkých v meste. Stojí za ním práca mnohých ľudí, ktorí sú za ekologickejšiu a lepšiu metropolu. Je to projekt pre moderné mesto 21. storočia, pre Bratislavu plnú tolerantných, vzdelaných a kultúrnych ľudí. Ak budete svedkami ničenia bicyklov alebo staníc bikesharingu, volajte ihneď políciu. Chráňme si svoj bikesharing,” vyzýva.

Zdroj: Facebook/SlovnaftBajk, Ivo Nesrovnal pre Bratislavu