Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca, ktorá prišla na trh s jednou z vakcín proti pandémii koronavírusu, hlási jedinečnú správu. Ako informuje portál Daily Mail, podľa prvotného výskumu dokáže nový liek spoločnosti zastaviť vývoj rakoviny prsníkov, a taktiež zvýšiť šance na prežitie.

Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť uvádza, že vyvinula nové liečivo pre ženy s ochorením HER2-pozitívnym metastatickým karcionómom prsníkov. Prvé výskumy majú dokonca hovoriť o 72-percentnom znížení rizika ďalšieho postupu ochorenia a smrti v porovnaní ostatnými liečivami, ktoré sú momentálne na trhu.

Štúdie sa doposiaľ zúčastnilo 500 žien z celého sveta, a aj keď bola doposiaľ mimoriadne úspešná, vedci upozornili, že stále nie je štatiskticky významná a dostatočná. Na kongrese Európske společnosti pre lekársku onkológiu (ESMO) AstraZeneca porovnávala nový liek Enhert so štandardnými postupmi liečby rakoviny, pričom zdôraznila, že pri používaní niektorých medikamentov dochádza k ďalšiemu zhoršovaniu ochorenia. Nový liek má pritom dokonca strojnásobiť šance na prežitie bez ďalšieho vývoju rakoviny s percentuálne výrazne pozitívnejšími výsledkami.

„Tieto doposiaľ nevídané dáta predstavujú potenciálne zásadnú zmenu v prístupe k liečbe HER2-pozitívneho metastatického karcinómu prsníka a ilustrujú schopnosť lieku Enhertu zmeniť životy pacientok v počiatočnom štádiu liečby,“ uviedla Susan Galbraithová, viceprezidentka oddelenia pre onkologický výskum AstraZeneca.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: Daily Mail