Vysoké ceny nehnuteľností sú pre mladé páry a najmä jednotlivcov túžiacich osamostatniť sa veľkou stopkou. Hypotekárne zadĺženie, hoci aj na 30 rokov, je pre týchto ľudí zamietnuté i kvôli vysokej pôžičke, ktorú sú v dôsledku nedostatku úspor nútení žiadať. Ako ovplyvní pandémia koronavírusu vývoj cien bytov a domov v najbližšom období?

Ceny nenuteľností stúpli oproti minulému roku o 1.5 %. Bytov je stále menej ako kupujúcich, a teda ponuka nemá potrebu klesať. Noví majitelia si tak aj v čase pandémie koronavírusu musia za vlastné bývanie, ktoré je na západe považované skôr za luxus, priplatiť. Aj keď by mnohí predpokladali, že v dôsledku krízy budú ceny nehnuteľností výrazne padať smerom nadol, opak je pravdou!

Na jar sa taktiež znižovanie cien neočakáva, i keď analytici predpokladajú, že situácia by sa mohla mierne zlepšiť. Ponuku by totiž mohlo podporiť aj uvoľnenie pandemických opatrení, s čím by súviselo i spomalenie dynamického nárastu cien. Napriek tomu, že dopyt je predovšetkým po novostavbách, výnimkou nie sú ani staršie byty, pri ktorých ceny rastú o čosi pomalšie.

„Vlastné bývanie bude čoraz atraktívnejšie vo všetkých regiónoch a tempo výstavby nebude schopné uspokojiť veľký dopyt. To bude tlačiť aj na ceny smerom hore,“ uviedol pre Hospodárske noviny prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár. I keď sa na jar nepredpokladá extrémne zvyšovanie cien, predajné sumy za domy či byty by mali mať stále miernu stúpajúcu tendenciu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: hnonline.sk | Foto: pxfuel.com