Státisíce Slovákov už majú Covid preukaz EÚ v aplikácií svojej zdravotnej poisťovne. Sú tak pripravení na zaradenie Slovenska do žltého stupňa ostražitosti, kedy už od ľudí bude vyžadované sa týmto preukazom identifikovať. Táto podmienka bude v Covid automate platná od 9. augusta 2021.

Aplikácia Covid Pass zobrazuje, či je poistenec očkovaný, kedy a čím bol testovaný, prípadne či ochorenie koronavírus už prekonal. S týmto potvrdením bude vyžadovaný vstup na takmer všetky verejné miesta a občan ho musí mať od vyhlásenia žltého stupňa neustále poruke.

„Najjednoduchšie, a zároveň najbezpečnejšie je mať COVID preukaz EÚ v mobilnej aplikácii – máte ho stále so sebou, bez rizika straty, s maximálnou ochranou osobných a citlivých údajov. Poistenci VšZP si ju môžu aktivovať aj pomocou tvárovej biometrie. Potrebný je k tomu len mobil s operačným systémom Android alebo iOS, platný občiansky preukaz a pár minút času,“ radí ministerstvo zdravotníctva.

Všeobecná zdravotná posťovňa zatiaľ eviduje niečo vyše 360-tisíc užívateľov Covid preukazu EÚ. Union zdravotná poisťovňa eviduje 44 785 stiahnutí mobilnej aplikácie a v Dôvere si Covid preukaz stiahlo 35 537 ľudí.

Preukazy sú platné v celej EÚ a budú uznávať vakcíny schválené Európskou liekovou komisiou. Neschválené očkovacie látky ako Sputnik budú akceptovať na dobrovoľnej báze. Od nasledujúceho pondelka (2. augusta) do nedele (8. augusta) pre bežný život potrebné nebudú, nakoľko bude Slovensko naďalej v zelenej farbe monitoringu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MZSR | Foto: pixabay.com