Niet pochýb, že situácia v slovenskom zdravotníctve je katastrofálna. Každým dňom sa objavuje čoraz viac šokujúcich prípadov, na ktoré doplácajú predovšetkým pacienti. Zdá sa však, že aj stav českého zdravotníctva sa otriasa v základoch. Najnovšie je medializovaný prípad ženy, ktorá chybou lekárov nakoniec zomrela.

Manžel pacientky, ktorá chybou lekárov vykrvácala, sa rozhodol podať žalobu na nemocnicu v Liberci. Žiada odškodnenie v hodnote 500-tisíc českých korún (takmer 20-tisíc eur). Jeho manželka totiž nešťastne spadla zo schodov a utrpela mnohopočetné poranenia.

Lekári sa po jej hospitalizácií rozhodli, že bude nutné vykonať tracheostómiu (otvorenie dýchacích ciest v hornej časti priedušnice). Pri zákroku však došlo k fatálnemu poraneniu cievy. Súčasťou žaloby je aj vyjadrenie znalca, ktorý je presvedčený, že zavedená trubica poranenú cievu zafixovala, no cievna stena bola namáhaná kašľom a štyri dni nato začala pacientka prudko krvácať.

Ani rýchly zásah lekárov už však nepomohol a zranenú ženu sa nepodarilo zachrániť. Na celú záležitosť zareagovala aj samotná nemocnica. ,,Predpokladáme, že šlo o komplikáciu, ktorá je spojená s predmetným výkonom. Toto naše tvrdenie podporuje aj posudok znaleckého ústavu Fakultnej nemocnice Olomouc. Odkazuje na to, že šlo o anatomicky neprehľadnú oblasť a nemocnica neporušila nijakú svoju povinnosť,“ uviedla hovorkyňa libereckej nemocnice, Jana Hrušková pre idnes.cz.

Zdroj: idnes.cz, topky.sk  |  Foto: Facebook/Krajská nemocnice Liberec, Pixabay