Kto sa stane staronovým americkým prezidentom? Kto ovládne blížiace sa voľby, ktoré budú podstatné nielen pre USA, ale pre vplyv tejto veľmoci aj pre celý zvyšok planéty?

Obhájiť svoj post sa bude pokúšať už 81-ročný Joe Biden, zatiaľ čo 79-ročný Donald Trump sa pokúsi do prezidentského paláca vrátiť.

Prvá debata začala tým, že si kandidáti ani nepodali ruky a následne mali diváci možnosť podľa odborníkov vidieť duel, v ktorom sa stal jasným porazeným americký volič. Aspoň tak to zhodnotili nielen českí experti Igor Lukeš, historik z Bostonskej univerzity, a Kateřina Březinová, amerikanistka z Metropolitnej univerzity Praha.

Podľa mnohých komentárov odborníkov bol Trump oveľa pohotovejší, sebavedomejší, presvedčivejší, no jeho odpovede mali byť plné poloprávd či dokonca lží, zatiaľ čo Biden sa opäť zasekával a jeho vystúpenie bolo sotva hodné hlavy štátu, ktorá je veľmocou.

Aj preto sa zdá, že Trump by mohol byť favoritom a nerozhodnutý volič ho zrejme bude voliť. Každopádne, stále sa môže stať, že trebárs Biden kandidovať vôbec nemusí, keďže aj mnohí skalní voliči Demokratickej strany cítia, že Biden nemá na to, aby stál v čele USA ďalšie štyri roky a vyzývajú čelných predstaviteľov strany, aby reagovali, kým je čas.

Šokujúce video: Čo sa to, preboha, stalo s prezidentom Bidenom?

Zdroj. Novinky.cz | Foto: Depositphotos