Jednu sezónu hralo aj medzi elitou, pár sezón v 2. lige a väčšínu ročníkov v ére samostatného Česka hráva tento klub v tretej najvyššej súťaži. V sezóne 2023-24 je ale unikázom.

klub 1. SC Znojmo FK sídliaci v Znojme obsadil v sezóne 2023-24 konečné 4. miesto, hoci ho len bod delil dokonca od 2. miesta. Na tom by nebolo nič veľmi zaujímavé.

Unikátom je ale skutočnosť, že tento poloprofesionálny klub z česko-rakúskeho pohraničia nemá na súpiske seniorskeho A-tímu ani jediného českého futbalistu. Na takejto úrovni pritom cudzinci hrávajú, no kluby ich predsa len zvyčajne veľa nemajú.

V Zmojme je ale až šesť portugalských hráčov, možno aj preto, že i hlavný tréner je z tejto krajiny. Okrem nich tu nájdeme zástupcov z Brazílie, Talianska, Argentíny, Švédska, niekoľkých afrických štátov a aj jedného Slováka, a to 22-ročného Lukáša Lukča, ktorý má na konte aj pár minút v drese Michaloviec v najvyššej slovenskej súťaži.

Podľa slov ľudí z vedenia klubu to nebolo cieľom a nemajú nič proti českým hráčom. Dôvod je ale prostý. Hráčov si vyberá tréner v spolupráci s majiteľom klubu a hlavnými kritériami sú kvalita, finančná stránka a pozícia, na ktorej daný hráč hráva.

Práve zo Znojma je pritom aj najlepší strelec moravskej tretej ligy, veď Carlos de Almeida Parede Neto, skrátene Neto, strelil vo svojej prvej (a možno poslednej) sezóne v Česku 19 gólov v 32 dueloch. Predtým hrával v rodnej krajine a predošlé tri roky pred českým pôsobiskom hrával v Portugalsku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 1.SC Znojmo FK (@1scznojmofk)

Zdroj: Echo24.cz | Foto: