Život len 3-mesačnému bábätku zo Slovenska zachraňovali v stredu 15. novembra lekári zo Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe v spolupráci s armádnymi zložkami v Českej republike.
K volaniu o pomoc bolo viac ako potrebné v čase, keď dievčatku začali zlyhávať pľúca a klasická pľúcna ventilácia už nepomáhala. Armádnym lietadlom preto priletel osemčlenný tím českých lekárov do Bratislavy, aby 3-mesačné dievčatko urgentne previezli do špeciálneho inkubátora.
Dievčatko bolo prevezené v špeciálnom armádnom stroji CASA okolo 17.20 h a za hodinu sa už nachádzalo v pražskej nemocnici.
„Slovenskí kolegovia sa na nás obrátili, pretože už nemali iné možnosti na záchranu života novorodenca. Dieťa sme v priebehu 30-minútovej operácie napojili na ECMO podporu a následne prepravili v špeciálnom inkubátore späť do Prahy, kde zostane pripojené na prístroji pod naším dohľadom zhruba týždeň,” informovala Armáda českej republiky na svojej stránke acr.army.cz. Podľa slov lekára Václava Votruba z pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice by bez leteckej podpory život malého dievčatka zachránili len veľmi ťažko.
Čo je mimotelová membránová oxygenácia ECMO?
Mimotelová membránová oxygenácia ECMO je metóda, ktorá slúži ku kontrolovanej výmene plynov mimo organizmu po celý čas, kým túto funkciu nezvládajú vykonávať pľúca samotné – okysličuje sa tak krv a odstraňuje oxid uhličitý. Využíva sa najmä v prípadoch ohrozujúcich život, keď zlyháva klasická pľúcna ventilácia.
“Pacienti liečení pomocou ECMO patria do skupiny, u ktorej je šanca na prežitie bez tejto terapie vyjadrená v jednotkách percent. Prežitie novorodencov pri zásahu týchto tímov je pritom viac ako 75 percent,” uviedol vedúci jednotky intenzívnej starostlivosti Kliniky detského a dorastového lekárstva Všeobecnej fakultnej nemocnice a 1. LF UK Praha Václav Vobruba pre acr.army.cz.
Zdroj/Foto: acr.army.cz, Facebook/Armáda České republiky