Novinka z dielne Bruselského parlamentu navrhuje voľné cestovanie v rámci únie s platným očkovacím preukazom proti ochoreniu Covid-19. Rovnaký meter by mal byť platný aj pre ľudí z tretích krajín, ktorí sa preukážu týmto certifikátom o vakcinácií vykonanej najmenej štrnásť dní pred cestovaním.

Cestujúci z tretích krajín, ktorí plánujú návštevu štátov Európskej únie, sa budú musieť preukázať certifikátom o absolvovaní vakcinácie nie mladším ako 14 dní. Akceptovateľná očkovacia látka musí byť schválená Európskou liekovou agentúrou, prípadne musí mať odobrenie od Svetovej zdravotníckej organizácie.

Návštevníkov, ako sú lekári, študenti a cezhraniční zamestnanci, ktorí prechádzajú hranicami z podstatných dôvodov, sa podmienka o Covid očkovaní nebude týkať. Pre nich bude naďalej v platnosti podmienka karantény či povinného testovania v závislosti od podmienok daného štátu.

V budúcnosti sa očakáva príchod Covid pasu do platnosti. Kým však k tejto udalosti dôjde, certifikát o zaočkovaní by mal prechod cez hranice povoľovať taktiež: “Aby tie isté pravidlá, ktoré budú platiť pre obyvateľov Európskej únie, platili aj pre obyvateľov mimo Európskeho priestoru. Takže budú musieť byť zaočkovaní vakcínou, ktorá bola schválená príslušnými inštitúciami v Európskej únii,” hovorí pre televíziu Joj europoslanec Peter Pollák (OĽaNO, EPP).

V slovenskej Čakárni je momentálne menej uchádzačov o vakcínu, ako dostupných očkovaních látok. Tento návrh bruselského parlamentu by tak mohol byť akýmsi donucovacím prostriedkom k očkovaniu u dovolenkárov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: noviny.sk | Foto: MZSR, noviny.sk