Konflikt medzi USA a Ruskom sa postupne vyhrocuje. Všetko začalo anexiou Krymu v roku 2014, pokračovalo situáciou v Sýrii, obvineniami zo zmanipulovania amerických volieb ruskými hackermi a najmä postupným strategickým rozmiestňovaním vojsk Ruska aj Spojených štátov amerických.

[sociallocker]Tisíce ťažkej vojenskej techniky a vojakov vyslalo USA údajne ako pomoc pri možnosti vypuknutia ozbrojeného konfliktu zo strany Ruska. Ide o súčasť operácie Atlantic Resolve, ktorej cieľom je prípadná pomoc práve pre východnú Európu, pretože krajiny Pobaltia sú taktiež členmi Severoatlantickej aliancie. Spojené štáty sa snažia preukázať, že sú pripravení podať pomocnú ruku v prípade akejkoľvek ruskej agresie. Týmto krokom reagujú najmä na rozmiestnenie ruských vojenských síl v blízkosti hraníc s východnou Európou.

Presuny vojakov do Poľska

V sobotu 7. januára priplávala do nemeckého prístavu Bremerhaven americká vojenská loď, ktorá do Nemecka priviezla technické, ako aj ľudské posily. Ide o skutočné veľké počty, USA chystá presun až 2 500 tankov, nákladných a vojenských vozidiel, spolu s 3 500 vojakmi americkej armády. Tanková brigáda smeruje do Poľska, kde sa majú vykonávať rôzne školenia a cvičenia. Vojaci majú byť postupne rozmiestnení v Poľsku, Rumunsku, Bulharsku a Pobaltí.

Do nemeckého prístavu prišli americké bojové jednotky

Rusom sa situácia nepáči

A aký má na to pohľad Rusko? Vyhlásenie podal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov: “Pozeráme sa na to ako na hrozbu. Sú to kroky, ktoré ohrozujú naše záujmy, našu bezpečnosť, a to tým skôr, že tretia krajina – a nie je to ani európsky štát – zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť u našich hraníc v Európe.” Systematické rozmiestňovanie svojich vojenských jednotiek v okolí svojich hraníc berú ako samozrejmosť, kým zbrojenie v krajinách ich susedov, naviac vojskom z krajiny, ktorá nie je ani z rovnakého kontinentu, im prirodzene pripadá ako hrozba.

Aký máte pohľad na vzniknutý konflikt vy? My len dúfame, že sa situácia čoskoro upokojí!

Zdroj: cbsnews.com  |  Foto: pixabay.com
[/sociallocker]