Najviac búrok zaznamenali meteorológovia počas nedele 10. júna predovšetkým na východnom Slovensku. Nebude tomu inak ani počas dnešného dňa (pondelka 11. júna). Búrkami bude opäť najviac zasiahnutý práve východ. Na juhu východného Slovenska sa môžu vyskytovať aj intenzívne búrky.

Naše územie sa stále nachádza v telom a veľmi vlhkom vzduchu. Ten sa podľa imeteo.sk počas denných hodín prehrieva a labilizuje. A práve tento labilný vzduch je ideálny pre tvorbu búrok.

Búrkam sa preto nevyhneme ani počas pondelka 11. júna. „Bude platiť, že čím dlhšie sa bude vzduch prehrievať, tým budú búrky intenzívnejšie. Najintenzívnejšie búrky sa tak očakávajú práve na juhovýchode, kde sa ojedinele môže vyskytnúť aj supercelárna búrka. Tá môže priniesť intenzívne zrážky a krúpy s priemerom okolo 1-2 cm,“ informuje imeteo.sk.

S búrkami treba počas pondelka 11. júna rátať na viacerých miestach východného Slovenska. „Iniciovať sa začnú na severe. Prehánky a búrky sa dnes budú vyskytovať na severe a východe, naopak na západe je šanca veľmi malá,“ dodáva imeteo.sk.

V súvislosti s búrkovou činnosťou vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy 1. stupňa pred búrkami pre Banskobystrický, Prešovský, Žilinský a Košický kraj. 

zdroj: ReproFoto shmu.sk

„V týchto krajoch sa OJEDINELE očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 20 m/s (65 – 70 km/h),“ uvádza shmu.sk.

Zdroj/Foto: imeteo.sk, shmu.sk | Ilustračné foto: pixabay.com