O pláne vlády zaviesť ďalší sociálny balíček informoval expremiér Robert Fico ešte pred veľkonočnými sviatkami, vtedy však o jeho konkrétnych bodoch nehovoril. Najnovšie informácie hovoria o tom, že jeho zavedenie by si malo zo štátneho rozpočtu ukrojiť 500 až 600 miliónov eur.

Nasledujúci sociálny balíček by mal byť najväčší zo všetkých predchádzajúcich. Konkrétne body predstavia vládne strany na prelome mesiacov apríl a máj, no už teraz je známe, o čom sa rokuje. Balíček by mal podľa Denník N platiť do konca volebného obdobia.

Vláda chce pokračovať vo zvyšovaní minimálnej mzdy. Dôchodcovia sa môžu tešiť na 13. dôchodok, ktorý bude vo výške polovice priemerného dôchodku (približne 220 eur) a vyplácať sa bude jednorazovo v rokoch 2018 a 2019. Uvažuje sa i o zrušení doplatkov za lieky pre dôchodcov a zavedenie dôchodkovských kariet, vďaka ktorým by mali dôchodcovia získať zľavy na potraviny, lieky a niektoré služby.

Rodinní príslušníci, ktorí sa starajú o svojich blízkych, by mali dostávať viac peňazí. Zrušiť by sa mala DPH na plienky či detskú výživu a uvažuje sa i o tzv. rodinných kartách. Študenti a dôchodcovia by mali mať zadarmo okrem vlakov i autobusy.

Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku je prioritou jeho strany zvyšovanie miezd v štátnej a verejnej správe, kde sa jej výška niekedy pohybuje i pod hranicou minimálnej mzdy. So zrušením DPH na plienky SNS nesúhlasí, no prikláňa sa k daňovým úľavám pre mladé rodiny. Strana zrejme príde i s návrhom na zrušenie koncesionárskych poplatkov.

O tom, ktoré z návrhov nakoniec prešli rokovaniami, bude vláda informovať po ich skončení.

Zdroj: dennikn.sk | Foto: pixabay