Na dvere síce klope ešte len jar a ozývajú sa prvé teplejšie slnečné lúče, no meteorológovia už vyrábajú modely počasia na nadchádzajúce leto. Budeme sa podľa ich predpovedí variť vo vlastnej šťave?

Jarné počasie sa pomaly, ale isto hlási o slovo, čoho jasným dôkazom je aj štvrtkový deň, ktorý sa zaradil teplotne medzi rekordné na dané obdobie. V Hurbanove bolo po 13. hodine nameraných až 20,2 stupňa, čo na koniec februára nie je vôbec typické.

Českí meteorológovia už ale na základe počítačových modelov vytvárajú predpovede na nadchádzajúce leto. Kým jar bude suchšia a príjemná, leto potrápi tých, ktorí neholdujú extrémnym horúčavám: „Severnú Európu čaká daždivé počasie a hrozba povodní, lenže uprostred kontinentu by malo byť suchšie a teplejšie počasie ako obvykle,“ informuje denník Blesk.

Meteorológovia z AccuWeather pritom upozorňujú, že teplé dni budú spočiatku prínosom pre poľnohospodárstvo, ako aj pre ľudí. Časom ale môže byť sucho problémom, pretože prinesie prívalové dažde a búrky, ktoré skutočne nezavlažia zem. V každom prípade je už teraz zrejmé, že sa môžeme tešiť na horúce leto s vysokými teplotami.

Zdroj: blesk.cz │ Foto: Pixabay