Pandémia koronavírusu pomaly ustupuje, opatrenia sa uvoľňujú, no Slovensko čelí celkom novej kríze. Chudoba narastá a v dnešnej dobe sa v kritickej finančnej situácií nachádzajú aj tí, ktorí jej predtým čeliť nemuseli. Úspory sa míňajú rýchlejšie, ako sa získava pomoc od štátu. Zuzana Čaputová sa v stredu (21. apríla) stretla s odborníkmi na sociálnu a ekonomickú oblasť. 

Prezidentka po stretnutí s odborníkmi na sociálnu a ekonomickú situáciu prišla k záveru, že takmer štvrtina domácností nemá žiadnu finančnú rezervu a ďalších 20 percent má menšie úspory ako dva mesačné platy: “Vnímam obavy ľudí z budúcnosti spojené s ich sociálnou situáciou. Preto som si pozvala odborníkov a odborníčky zaoberajúcich sa sociálnou oblasťou, aby som sa ich pýtala, čo je potrebné urobiť pre zmiernenie dopadov pandémie,” hovorí Zuzana Čaputová.

V riziku chudoby žili pred vypuknutím koronakrízy najmä jednorodičovské a nízkopríjmové domácnosti a ľudia so zdravotným znevýhodnením. Dnes finančným problémom čelia aj živnostníci, drobní podnikatelia či ľudia s nepravidelným príjmom.

Odborníci tak prezidentke predostreli postrehy, ktoré by mali kompenzovať dopady pandémie: “Flexibilnejšie podmienky pre poberanie dávky v nezamestnanosti, rozšírenie možností poberania príspevku na bývanie, zvýšenie príspevku, na ktorý sú odkázaní ľudia v hmotnej núdzi, výraznejšiu podporu v rekvalifikácii a pri vyhľadávaní zamestnania zo strany úradov práce. Pomoc by nemala len kompenzovať straty z minulosti, ale zasiahnutým sektorom by mala vytvoriť priestor na rozvoj a modernizáciu podnikania. Zhodli sa tiež na tom, že sociálnu a ekonomickú obnovu po pandémii zvládneme lepšie a efektívnejšie v užšej spolupráci so samosprávami, podnikateľmi a mimovládnym sektorom,” pričom prezidentka považuje sociálne dopady pandémie a obnovu hospodárstva za kľúčovú prioritu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto: IG/zuzana_caputova