Je to už viac ako týždeň, čo celé Slovensko zasiahla tragická správa o streľbe v Bratislave, pri ktorej zahynuli rukou 19-ročného tínedžera dvaja muži z LGBTI+ komunity. Nenávisťou motivovaný zločin okamžite odsúdila nielen široká verejnosť či umelci, ale aj viacerí ústavní činitelia.

V dôsledku predchádzajúcich udalostí predložila strana SaS návrh zákona, ktorý mal pomôcť párom rovnakého pohlavia, pričom by im okrem iného umožnil zaradenie partnerov medzi blízke osoby a sprístupnenie zdravotnej dokumentácie či bezpodielové spoluvlastníctvo. Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo v prospech predmetného len 50, kým 31 svoj názor nevyjadrilo a 15 sa zdržalo.

K predmetnému sa napokon vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorej je ľúto, že i po teroristickom útoku na mladých ľudí ostali poslanci voči danému chladní napriek skutočnosti, že spoločnosť komunitu masívne podporila. „Zákon o partnerskom spolužití mohol byť prvým krokom v ústrety. Som sklamaná, že napriek deklarovanej podpore poslancov, už pri hlasovaní v parlamente dostatočnú podporu nenašiel. Neviem, ako chceme prispieť k pocitu bezpečia a prijatia našich spoluobčanov, keď sa budú poslanci báť aj obyčajnej notárskej zápisnice?!“ pýta sa hlava štátu. 

Zároveň uvádza, že k pocitu bezpečia nestačia len prázdne gestá a deklarácie, kým spoločnosť neohrozuje láska medzi ľuďmi rovnakého pohlavia. „Naša spoločnosť dopláca na ľahostajnosť a necitlivosť, keď ani takáto hrozná tragédia nepohne dostatočným počtom poslancov a poslankýň, aby urobili potrebný a správny krok. V ústrety pozostalým, komunite aj nám všetkým. Pretože útoky z nenávisti sú útokom na nás všetkých, na bazálne hodnoty tejto spoločnosti a v tomto zmysle sa nás týkajú všetkých,“ ukončila Zuzana Čaputová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová