Slováci si v posledných prezidentských voľbách vybrali za svoju hlavu štátu viac ako miliónom hlasov kandidátku Zuzanu Čaputovú. 46-ročná plavovláska si získala sympatie množstva občanov, avšak rovnako sa stala i tŕňom v oku u voličov jej súperov. Snáď najväčšiu kritiku si pritom zlízla za liberálne názory na partnerstvo párov rovnakého pohlavia.

Homose*ualita je na Slovensku stále krehkou témou s trpkou príchuťou, pričom svoje o tom vie aj aktuálna prezidentka Zuzana Čaputová. Kým množstvo voličov považuje hlavu štátu za mimoriadne sympatickú a reprezentatívnu, stále ostáva i množstvo tých, ktorí jej nevedia prísť na meno. Svoju zásluhu na tom jednoznačne má aj jej postoj k partnerstvám medzi osobami rovnakého pohlavia.

Túto čiernu skrinku Zuzana dlhodobo nevyťahovala na povrch, no pred pár hodinami urobila prekvapivé vyjadrenie. Na sociálnej sieti Facebook sa zamyslela nad otázkou, ktorá ju zaujala iba nedávno: ”Ak by sa tvoja dcéra zamilovala do inej ženy, v akej krajine by si chcela, aby sa to stalo?” Ako prezidentka v úvode uviedla, aj keď ide iba o hypotetickú otázku, rada by odpovedala Slovensko.

Celé vyjadrenie Zuzany Čaputovej

“Pre svojich blízkych chcem len to najlepšie, a preto chcem, aby sa za akýchkoľvek okolností mali dobre a žili v otvorenej a férovej spoločnosti. Takej, kde majú všetci rovnakú šancu na spokojný život bez ohľadu na ich národnosť, vieru, pohlavie, se*uálnu orientáciu či inú príslušnosť. Preto chápem túžbu ľudí, ktorých city smerujú k osobám rovnakého pohlavia, aby sme žili v spoločnosti, ktorá sa k nim bude správať férovo. S rešpektom k ich právam im dopraje možnosť žiť si svoj život slobodne tak, aby boli šťastní a spokojní.

Chápem aj obavy ľudí o stav našich rodín. Som za ochranu rodiny pred tým, čo ju ohrozuje. A to sú hlavne zlé sociálne a ekonomické podmienky, nízke mzdy alebo rodiny, ktoré sú nevyhnutnou prácou rodičov v zahraničí rozdelené. Až príliš často neľahká životná situácia v rodine vyústi v jej rozpad. Preto musíme rodiny chrániť. Chápem aj strach o rodinu v rovine hodnôt, ktoré ju chránia. Chcem však povedať, pomáhajme rodinám a nebojme sa o ich hodnoty. Aj homose*uálne orientovaní ľudia majú matky a otcov, dedkov a babky – rodinu, na ktorej im záleží, rovnako ako nám všetkým.

Chápem obavy mnohých z vás z inakosti, no verím, že láska k blížnym je to, čo nás dokáže spájať. Všetci predsa tvoríme jednu veľkú rodinu a nesmieme sa nechať rozdeľovať a polarizovať. Želám si, aby sme sa vedeli navzájom počúvať a našli pre druhého viac znášanlivosti a ohľaduplnosti. Nezostaneme potom zaseknutí v sporoch, ale budeme môcť s otvorenou mysľou pozerať na riešenia problémov, ktoré nás na Slovensku najviac trápia.

Ako som hovorila aj pred nástupom do úradu, v sobotu sa nezúčastním ani na Dúhovom pride, ani na pochode Hrdí na rodinu. Rešpektujem však právo oboch komunít uplatniť svoju slobodu prejavu. Považujem ale za potrebné nezostať ticho a rovnako naliehavo upozorniť na potrebu zlepšenia situácie práv ľudí hlásiacich sa k LGBTI komunite, ako aj na potrebu zlepšenia podmienok pre podporu a ochranu všetkych rodín na Slovensku.”

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová