Na zhoršenú epidemiologickú situáciu najnovšie zareagovala aj Zuzana Čaputová, ktorá intenzívne sleduje rapídny nárast infikovaných i hospitalizovaných. Obáva sa totiž, že prišiel čas na ťažké rozhodnutia, ktoré vyvolajú v spoločnosti búrlivé diskusie.

Pribúdajúci počet infikovaných ľudí, pričom množstvo z nich skončí v nemocniciach, vydesil aj samotnú prezidentku. Aj z tohto dôvodu je presvedčená, že vláda už nemôže odkladať zásadné rozhodnutia. ,,Stojíme pred katastrofickým vývojom v nemocniciach a jedinou možnosťou, ako ho aspoň čiastočne zvrátiť, je cielenými opatreniami spomaliť šírenie vírusu a zásadne urýchliť očkovanie. Aj dnes platí, že čím neskôr to urobíme, tým viac to bude bolieť,“ upozornila Čaputová.

Sympatická blondínka zároveň poďakovala všetkým, ktorí sa správajú zodpovedne a dodržiavajú protipandemické opatrenia. Aj napriek tomu vidí riešenie v sprísnení opatrení, ktoré považuje za otázku prežitia. ,,Prvoradou úlohou štátu je chrániť zdravie a životy občanov a z tejto úlohy nesmie poľaviť. Ani tvárou v tvár populizmu či vyhrážkam,“ odkázala vládnym predstaviteľom.

Hlava štátu odporučila ľuďom, aby si vypočuli smutné svedectvá zdravotníkov z prvej i druhej línie. Podľa jej slov sú najviac konfrontovaní s ochorením COVID-19, keď sa starajú o pacientov v kritickom stave, pričom riskujú svoje zdravie. ,,Politické spory musia načas ustúpiť a tí lídri, ktorí nie sú schopní ísť príkladom a pomôcť zdravotníkom, by sa aspoň nemali stavať na odpor. Ľudskosť a veľkorysosť zdravotníkov a zdravotníčok k našim zlyhaniam tiež nemôže byť nekonečná,“ dodala.

Celý prejav Zuzany Čaputovej

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj | Video: FB/Zuzana Čaputová  |  Foto: FB/Zuzana Čaputová, Úrad vlády SR