Politika Čaputová pred Covid testami rázne zakročila: Prezidentka chce ZRUŠIŤ…!

Čaputová pred Covid testami rázne zakročila: Prezidentka chce ZRUŠIŤ…!

Plošné testovanie Slovenska sa spustí už o niekoľko hodín a premiér pred chvíľou privítal aj pomoc z Rakúska. Zuzana Čaputová sa ale do Matovičovho testovania rázne obula a žiada o zrušenie niektorých podmienok ako aj trestov pre obyvateľov, ktorí na testy neprídu.

Slovensko čaká už o niekoľko hodín plošné testovanie na Covid-19, hoci prípravy stále nie sú stopercentne ukončené. Premiér privítal pomoc od Rakúska a naďalej organizuje všetko tak, aby testovanie mohlo byť spustené. Rovnako prebehla diskusia s právnikmi o tom, kto sa nemusí zúčastniť testovania a aké sankcie ľuďom hrozia. Len pred niekoľkými minútami však zasiahla Zuzana Čaputová, ktorá situáciu preberala na zasadnutí s náčelníkom generálneho štábu ozbrojených síl SR generálom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť generálom Ivanom Pachom.

Ako prezidentka uviedla na tlačovej besede aj sociálnej sieti, odberné tímy sú pripravené len na 60 %, keďže chýba zdravotnícky personál. Podľa slov generálov je teda cieľ pretestovať celé Slovensko nenaplniteľný. „Z poskytnutých informácií je zrejmé, že v rámci celoplošného testovania nebude možné otestovať státisíce občanov, záujemcov o testovanie,“ varuje. Matoviča zároveň žiada o zrušenie trestov pre tých, ktorí sa akcie nezúčastnia, ako aj o prehodnotenie odberných miest.

Realizovať testovanie tam, kde budú zabezpečené odbery – teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem. Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje. Zároveň však žiadam ešte pred spustením testovania prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať následne ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú, alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu prísť. Nemôžme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote. Žiadam teda zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii rozdeľuje spoločnosť, a to je to posledné, čo teraz potrebujeme,“ uviedla prezidentka.

Len tri minúty po statuse Čaputovej zverejnil vyjadrenie aj Igor Matovič: „Dnes ráno prebehlo mimoriadne zasadnutie vlády, kde nás minister obrany informoval, že k včerajšiemu večeru bolo plne obsadených 4 900 odberových tímov pomocným personálom … avšak zatiaľ len 63 % z nich bolo plne obsadených potrebnými zdravotníkmi. Naďalej dôverujeme slovenským zdravotníkom a veríme, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši. Poďme preto všetci urobiť maximum. Nerobme si už, prosím, naschvály. Ukážme všetci spolu, že v rozhodujúcej chvíli zaberieme spolu za jeden povraz a dokážeme to. V inom prípade nám zostáva v rukách už len totálny lockdown a ten si nikto z nás nepraje. Nebojte sa, vláda vie presne, čo robí a sme pripravení na všetky situácie, ktoré môžu cez víkend nastať,“ zareagoval.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ta3.com │ Foto: Facebook/Igor Matovic, Zuzana Čaputová

Exit mobile version