Politika Čaputová PREHOVORILA o Žilinkovi a 363: Zvažuje rázny krok!

Čaputová PREHOVORILA o Žilinkovi a 363: Zvažuje rázny krok!

Zuzana Čaputová, ktorej spolupracovník z tímu sa nedávno priznal k príslušnosti k LGBTI+ komunite, prijala pozvanie do nedeľnej politickej diskusie RTVS s názvom O 5 minút 12. Prezidentka sa okrem vládnej krízy a referenda o predčasných voľbách vyjadrila aj k téme užívania paragrafu 363 v niektorých exponovaných prípadoch. Zvažuje tiež zásadný krok.

Hlava krajiny prehovorila v RTVS relácii o pálčivých témach Slovenska, ako vládna kríza, referendum o predčasných voľbách či adresnosť finančnej pomoci štátu v čase inflácie. Okrem toho sa s moderátorom dostala aj k aktuálnemu použitiu paragrafu 363, ktorým generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil obvinenia Robertovi Ficovi, Robertovi Kaliňákovi, Tiborovi Gašparovi a Norbertovi Bödörovi v kauze Súmrak.

Zuzana Čaputová vníma už dlhšiu dobu polemiku o tejto téme a je presvedčená, že zákon by sa mal zregulovať: „Podľa môjho názoru si to zaslúži istú reguláciu, napríklad v prípadoch, keď už do hry vstúpil súd,“ uviedla. Prezidentka dodala, že pri väzobnom stíhaní sa rozhoduje aj o jeho dôvodnosti, pričom voči rozhodnutiu o použití paragrafu 363 neexistuje opravný prostriedok.

U nás má generálny prokurátor silné právomoci,“ skonštatovala so slovami, že práve parlament má v rukách všetku moc s takýmto zákonom čosi urobiť. Čaputová dokonca zvažuje podanie disciplinárneho návrhu na Najvyšší súd, ktorý by preskúmal ústavnosť paragrafu 363. Voči samotným krokom generálneho prokurátora nateraz nevidí dôvod na podanie disciplinárneho návrhu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: RTVS/O 5 minút 12Foto: RTVS, FB/Maroš Žilinka – generálny prokurátor SR