Politika Čaputová varuje: TIETO problémy môže priniesť celoplošné testovanie!

Čaputová varuje: TIETO problémy môže priniesť celoplošné testovanie!

K blížiacemu sa celoúzemnému testovaniu Slovenskej republiky sa na sociálnej sieti vyjadrila i prezidentka Zuzana Čaputova, ktorá si odborné otázky nechala vysvetliť priamo od vedcov. Aj keď bola postavá pred „hotovú vec“, zachovala si chladnú hlavu a pekelnú situáciu medzi občanmi a vládnucou koalíciou má v snahe ukľudňovať dôstojnými príhovormi verejnosti.

Prezidentka však nič neponecháva náhode a konfliktný projekt testovania Slovenska konzultuje priamo s uznávanými vedcami. Aj keď bola takpovediac „hodená do vody“, rýchlo sa naučila v Matovičových vodách plávať a hasiť vzniknutý problém- nedôveru občanov v celoplošné testovanie.

Na sociálnej sieti sa preto prihovorila Slovákom, kde zdôraznila možné riziká, a taktiež aj dopady, ktoré so sebou tento projekt prináša. „Po rozhovore s vedcami považujem v súvislosti s ohláseným celoplošným testovaním za veľmi dôležité, aby bezpečnostné a hygienické štandardy testovania neklesli pod potrebnú úroveň. A tiež, aby akcia takýchto rozmerov neohrozila fungovanie nemocníc. Teda aby nám zdravotnícky a hygienický materiál potrebný na testovanie nechýbal v nemocniciach, a aby sme testovaním nezaťažili lekárov a sestry z nemocníc,“ zdôraznila hlava štátu.

Výsledky, ktoré verejnosti priniesie nasledujúci víkend, považuje prezidentka za kľúčové vzľadom na získaný čas voči pandémii. Plošné testovanie totiž samo osebe vyslobodzujúci efekt neprinesie, a preto musí byť vláda pripravená na ďaľšie kroky zavedené bezprostredne po získaní informácií o stave krajiny.

Zuzanu Čaputovú zaujímal názor vedcov na to, kde oni považujú za potrebné viac zabrať: „V prvom rade v dostupnosti testovania. Ľudia sa chcú testovať, ale čakajú niekoľko dní, aby sa k testovaniu vôbec dostali. Veľký efekt prináša zníženie mobility. Keď už ale tvrdými opatreniami znižujeme mobilitu, je fér, aby ani ľudia z iných krajín bez vykonania antigénového testu neprichádzali na Slovensko. Potrebujeme posilniť kapacity na vyhľadávanie kontaktov, aby sme včas eliminovali nové ložiská nákazy. Dôležitá je aj kontrola dodržiavania karantény. A to najdôležitejšie, potrebujeme zabezpečiť nemocnice pred možným kolapsom – posilnením kapacít zdravotníkov a zabezpečením dostatku zdravotného a hygienického materiálu, ktorého spotreba stúpa omnoho rýchlejšie, ako sme predpokladali.

Aj takýmto spôsobom sa prezidentka Slovenskej republiky snaží povzbudiť vieru občanov v dôležitosť obmezení, ktoré sa v podobe Matovičovej prezentácie s úspechom nestretli. „Najdôležitejším opatrením proti pandémii je dôvera ľudí v opatrenia, ktoré zavádzame. Na vybudovanie takejto dôvery je dôležité počúvať hlas vedcov a hlas odborníkov. Preto som sa rozhodla pozvať na rozhovor práve vedcov a aj takýmto spôsobom im dať priestor, a zároveň sa im poďakovať za vklad a čas, ktorý tejto téme venujú,“ dodala Čaputová v závere svojho vyhlásenia.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: IG/zuzana_caputova

Exit mobile version