Zuzana Čaputová získala v uplynulých dňoch prestížne ocenenie a spolu s ním si prevzala aj finančnú odmenu vo výške 50-tisíc eur. Vieme, ako s nimi nová prezidentka naloží!

Zuzana Čaputová, ktorá musela nedávno vysvetľovať nedorozumenie s fotografiou, pričom ňou mohla porušiť zákon, si v sobotu vo Švajčiarsku prevzala významné ocenenie za politickú kultúru, ktorú udeľuje nadácia Hansa Ringiera. Novozvolená prezidentka bola ocenená za oddanosť právu, ľudským právam, ochrane menšín, environmentálnej politike, ako aj za boj proti korupcii a transparentnosť.

Čaputová po prevzatí ceny predviedla príhovor v angličtine: „Cenu, ktorú som práve prebrala, nevnímam len ako cenu pre mňa. Vnímam ju aj ako ocenenie ľudí v našej krajine za to, že sa so zmenou, ktorú reprezentujem, stotožnili.  Politika dnes asi najviac potrebuje návrat k hodnotám, nie k ich deklaráciám, ale ich uvádzaniu do života. O to vyššie nároky musia byť kladené na každého z nás, kto zastávame verejnú funkciu. Naše zlyhania bez potrebnej sebareflexie, znamenajú posilnenie populizmu a extrému. Politický jazyk a kultúra správania sa je jedna z najväčších výziev, ktoré vnímam. Potrebujeme viac pravdivosti a autenticity, menej marketingu. Viac hodnotovej konzistentnosti a menej politických hier. Viac vecnosti a nie osobné útoky. Viac ľudskosti a menej ega,“ znie časť Zuzaniných slov, pričom jej hovorca Strižinec prezradil, že prezidentku doučuje angličtinu lektor počas konverzačných hodín.

Spolu s cenou prevzala hlava štátu aj peknú finančnú odmenu vo výške 50-tisíc eur. Hovorca prezidentky odhalil, kam tieto peniaze poputujú: „Všetky finančné prostriedky budú prerozdelené na verejnoprospešné účely, najmä v oblasti vzdelávania, sociálnych vecí alebo ochrany životného prostredia,“ uviedol pre Nový Čas.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk │ Foto: Instagram/zuzana_caputova