Uznávaný vedec Pavol Čekan sa stal jednou z tvárí pandémie koronavírusu, pričom sa pravidelne vyjadruje k aktuálnej epidemiologickej situácií. Najnovšie sa zaoberal variantom delta, ktorý považuje za reálnu hrozbu.

Jeden zo špičkových biochemikov upozorňuje, že plne zaočkovaných ľudí v krajine je iba nad 42 %. ,,Čísla posledných dní ukazujú, že vlak sa rozbieha, a že tento raz to bude nie osobák, ale rýchlik,“ napísal na sociálnej sieti. Priemerom Európskej únie je zaočkovanosť na úrovni 61 %.

Slovenský vedec, ktorý dostal štátne vyznamenanie od prezidentky Zuzany Čaputovej, je presvedčený, že vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 sa stále oplatí. ,,Je na každom, či sa chce stretnúť s koronavírusom pripravený, teda imunizovaný vďaka očkovaniu. Respektíve, či je v prípade, ak neprekonal ochorenie, pripravený sa s ním stretnúť s omnoho vyšším rizikom hospitalizácie či, nedajbože, toho najhoršieho,“ tvrdí Čekan.

Trojnásobný otec sa domnieva, že s variantom delta sa stretne takmer každý Slovák, keďže sa mu jednoducho nevyhne. Taktiež vysvetľuje, že priebeh ochorenia u nezaočkovaného človeka je ovplyvnený piatimi rizikovými faktormi, ktoré sú nasledovné:

  1. Genetika
  2. Zlý životný štýl (zlá životospráva, fajčenie, nedostatok pohybu, pravidelná konzumácia alkoholu)
  3. Stav imunity (ovplyvnená únavou, stresom, chronickými ochoreniami)
  4. Veľkosť virálnej dávky, ktorou sa človek v danom čase nakazil
  5. Vystavenie prenosu covidu jedenkrát alebo viackrát v osudný deň

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Pavol Cekan  |  Foto: FB/Pavol Cekan, Inkognito, YT/Vladimír Šucha, TV Markíza