Tisícky Slovákov zasiahla pandémia koronavírusu predovšetkým po finančnej stránke, pričom mnohé rodiny dostala do existenčných problémov. Situáciu ešte viac zhoršuje zdražovanie potravín, nakoľko niektoré z nich dosahujú rekordy, no ceny pôjdu ešte hore!

Mnohí ľudia si čoraz viac uvedomujú, že pri bežnom nákupe minú desiatky eur, pričom pri jeho vykladaní postrehnú, že vlastne toho tak veľa ani nenakúpili. Dôvodom je zdražovanie základných potravín, ktoré dosahujú niekoľkoročné rekordy. Kým 10 kusov vajíčok sme minulý rok kúpili priemerne za 1,50 eura, aktuálne sú drahšie o päť centov a ich cena má v ďalších týždňoch ešte rásť.

Cena je závislá od vtáčej chrípky, ktorá sa objavila v mnohých európskych krajinách, predovšetkým v Poľsku. Práve táto krajina je však najväčším producentom vajec v Európskej únií. „Ceny vajec, ako aj mäsa v tomto prípade ovplyvňuje aj situácia so pšenicou. Tá je totiž súčasťou kŕmnych zmesí. Producenti hydiny a vajec ohlasujú, že pretože 45 percent z nákladov na výrobu vajec a 56 percent z nákladov na výrobu hydinového mäsa tvoria práve kŕmne zmesi, budú musieť zvyšovať ceny,“ uviedla ekonomická analytičky FinGO.sk Lenka Buchláková pre plusku.sk.

Za maslo si priplácame o 7 % viac ako vlani, no aj za pečivo platíme o štyri centy naviac. Ceny pekárenských výrobkov postupne rastú, v dôsledku nižšej úrody pšenice o 17,2 milióna ton. Dokonca aj tohtoročná produkcia pšenice by mala ešte klesnúť, čo navýši cenu výrobkov o viac ako tretinu.

Tým však výrazné zdražovanie nekončí, keďže ceny olejov dosahujú 9-ročné maximá, pričom za rastlinný olej platíme o viac ako 12 % v porovnaní s minulým rokom. „V nasledujúcich týždňoch očakávame rast cien pri rastlinných olejoch, pretože na svetových trhoch ceny vzrástli na najvyššiu úroveň od apríla 2012, keď trhy reagovali na pokračujúci rast cien palmového oleja,“ dodala Buchláková.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Pixabay