Čerpacie stanice majú vážny problém: Táto kvapalina nebude k dispozícií!

Dátum:

Milióny šoférov po celej Európe môže zostať poriadne zaskočených, keď zastavia na čerpacej stanici a s hrôzou zistia, že jedna z dôležitých kvapalín chýba. Táto situácia sa pokojne môže stať, keďže producenti pohonných látok majú vážne existenčné problémy.

Výrazne rastúca cena plynu ovplyvnila aj najväčšie európske firmy, ktoré sú nútené obmedziť výrobu na minimum. Ide predovšetkým o spoločnosti vyrábajúce močovinu, z ktorej sa vyrába prípravok AdBlue potrebný pre naftové autá po celej Európe. AdBlue je špeciálnou prevádzkovou kvapalinou, ktorá je určená pre fungovanie automobilov s naftovými motormi.

Najväčším producentom uvedenej kvapaliny je firma Duslo Šaľa. ,,Plyn je pre nás základná surovina, z ktorej vyrábame čpavok a z neho všetky ostatné produkty, dominantné sú minerálne hnojivá, ale aj močovina a AdBlue. Zvýšenie cien zemného plynu pre nás znamená, že v minulom roku bola cena zhruba 15 eur za megawatthodinu, dnes je to 160 eur. Začali sme generovať brutálnu stratu. Keby sme išli na plný výkon, tak by sme mali stratu desiatky miliónov eur za mesiac, takže po vzore ostatných štátov sme sa začali zamýšľať nad tým, že výrobu zavrieme,“ povedal generálny riaditeľ Duslo, a. s., Petr Bláha na tlačovej konferencií.

Situácia je však vážna aj v okolitých krajinách, keďže druhý najväčší výrobca v Nemecku bol taktiež nútený obmedziť výrobu AdBlue a producent v Poľsku dokonca výrobu zastavil. Dostatočné množstvo prípravku tak v budúcnosti môže byť vážnym problémom. Na trhu tak budú mať starosti vodiči, ktorí jazdia na motoroch kategórie 5 a vyššie.

K nastávajúcemu problému sa vyjadril aj motoristický odborník, ktorý šoférom radí, aby neprepadávali panike. ,,Nebolo by zlé mať doma bandasku AdBlue. Na druhej strane ju však nemôžete nekonečne skladovať. Tiež to má nejakú trvanlivosť, čiže kvalitatívne to potom klesá. Radil by som mať tak jednu 10-litrovú bandasku, ak by ste potrebovali dočerpať práve v čase, keď by bol nejaký výkyv,“ uviedol Rasťo Chvála pre plusku.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/HNtelevízia, pluska.sk  |  Foto: FB/AdBlue, Pixabay

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Twiinska s mladým hercom krstili dcérku: Záber šťastnej rodinky!

Sesterské duo Twiins doslova vyrastalo pred očami fanúšikov, pričom...

Slovenská partnerka hviezdy Skrytej vášne ukázala bruško v plnej kráse!

Je tomu už takmer dvadsať rokov, čo diváčky telenovely...

Tragédia v Trenčíne: Pri požiari vyskočila zo 7. poschodia jedna osoba!

Aktuálny víkend sa začal v Trenčianskom kraji viac ako...

Exminister prišiel s návrhom: Chce vedieť, či je Matovič duševne zdravý!

Nie je to po prvýkrát, čo sa na verejnosti...